Umístění: Jižní Morava Školství Aplikace Start iD pomůže jihomoravským studentům najít práci snů

Aplikace Start iD pomůže jihomoravským studentům najít práci snů

Brno, 19. června 2022 – Středoškolákům pomůže najít brigádu, stáž nebo praxi. Absolventi díky ní mohou najít práci svých snů. A firmy si budou moci vybírat motivované brigádníky nebo zaměstnance. Tohle všechno zvládne nová webová aplikace Start iD, kterou na Konferenci Moje Budoucnost představil Miloš Šifalda, ředitel organizace JCMM.

foto igor Zehl

 

Jak v roce 2022 propojit 50 000 jihomoravských studentů středních škol a 500 jihomoravských firem? Řešení této otázky si vzala na starost organizace JCMM, která vyvinula aplikaci Start iD a představila ji dnes na Konferenci Moje Budoucnost v Brně.

„Studenti hledají brigády, praxe, exkurze, pokud možno ve svém oboru. Firmy hledají vhodné zaměstnance a HR manažeři nám říkají, že nejlepší zaměstnanci jsou ti, kteří s jejich firmou mají už nějaký kontakt z minulosti, například z praxe. Školy dělají, co můžou, ale často je to o osobních kontaktech a kapacita ředitelů škol je nutně omezená. A protože máme rok 2022 a potřebujeme jednoduše propojit 500 firem, jež působí v Jihomoravském kraji, s asi 50 000 studenty, kteří tu studují, vyvinuli jsme na to webovou aplikaci, která to umožní,“ řekl Miloš Šifalda, ředitel JCMM.

S aplikací Start iD je možné pracovat na počítači, tabletu i mobilním telefonu. Středoškoláci si v ní zřídí účet a průběžně vyplňují své úspěchy ve vzdělávání, ale i v mimoškolních aktivitách, zaznamenávají školní i mimoškolní projekty, zájmy a také informace o práci, která by je zajímala. S vyplněným profilem se budou moci hlásit na brigády, domlouvat si stáže a praxe ve firmách, které je zajímají.

„Nyní je aplikace spuštěná pro studenty, kteří si mohou vyplňovat své profily. V dalším kroku dostanou přístup zástupci zaměstnavatelů, kteří mohou zveřejňovat nabídky exkurzí, brigád a praxí,“ doplnil Šifalda.

Na konferenci, které se účastnilo asi 150 účastníků z řad pedagogů a zástupců firem, vystoupili i představitelé Jihomoravského kraje. Úvodní blok zahájil náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jiří Nantl. „Budoucnost by měla v mladých lidech vzbuzovat nadšení, ale v realitě to tak často není. Rozhodování o budoucnosti je totiž často zdrojem velikého stresu. Pro mě osobně je nejdůležitější, aby struktura vzdělávacích příležitostí v tomto kraji byla taková, aby si každé dítě mohlo zvolit takovou dráhu, jakou chce,“ uvedl Nantl. Náměstek doplnil, že mladý člověk si s sebou do života nese víc než jen známky na vysvědčení a vyjádřil přání, že by práce s žákovskými portfolii měla být na středních školách v Jihomoravském kraji v budoucnu standardem. „Jsem rád, že JCMM dnes představuje nástroj, který s portfolii pomůže pracovat. Když ho každý středoškolák bude používat a budou ho používat i firmy, posuneme se dál a pomůžeme tomu, že studenti budou mít svůj život víc ve svých rukou,“ dodal Nantl.

Podle dalšího řečníka, radního Jihomoravského kraje Jiřího Hlavenky je propojování žáků a firem problémem, který je poměrně náročné ošetřit s využitím jednoho systému. „JCMM se hodně zaměřuje na oblast kariérového poradenství. Tato oblast nebyla až dosud příliš dotčená moderními technologiemi. Věřím, že v Jihomoravském kraji – tak, jak je naším zvykem – přicházíme opět s inovací, kterou budeme mít v České republice jako první a která se od nás rozšíří po celé zemi,“ řekl Hlavenka.

Za zástupce firem promluvila na konferenci Renata Millerová, HR manažer Thermo Fisher Scientific, výrobce elektronových mikroskopů. „Firmy nepotřebují ‚jen zaměstnance‘, potřebují nadšené mladé lidi. V posledních letech máme několik studentů, kteří se podílejí na práci na našich patentech. Studenti u nás tedy nejsou žádné ‚podržtašky‘. A kolem 70 % studentů, kteří prošli praxí, u nás zůstávají. Proto jsme rádi, že teď budeme mít v rukou způsob, jak studenty oslovit,“ uvedla Millerová.

Konference Moje Budoucnost se konala díky podpoře z projektu iKAP JMK II Jihomoravského kraje.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci