Umístění: Jižní Morava Ekonomika Fincentrum: Úrokové sazby u hypoték klesly na nová historická minima

Fincentrum: Úrokové sazby u hypoték klesly na nová historická minima

graf-pero2-250Praha, 21. listopadu 2012 (MEDIAFAX) - Další historická minima hypotečních úrokových sazeb v České republice padla během letošního října. Průměrná úroková sazba u hypoték bez rozdílu fixace klesla na rekordních 3,36 procenta, na svých webových stránkách to ve středu uvedlo Fincentrum Hypoindex.
 

"V posledních dvou měsících průměrné sazby Fincentrum hypoindexu strmě padaly a vzhledem k akční nabídce jedné z největších bank na počátku listopadu ani současné nové minimum nemusí být konečné. Na druhou stranu je také vidět, že úrokové sazby kopírují jen trend ceny zdrojů, do snižování marže se banky příliš nehrnou," vysvětlil vedoucí analytického oddělení společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

Rekordně nízké úrokové sazby přilákaly do bank také více žadatelů o hypoteční úvěry. Počet uzavřených hypoték stoupl skoro o 900, tedy z 5 302 na 6 162. "Lidem začíná docházet, že sazby jsou opravdu nízko a v kombinaci s nižšími cenami nemovitostí dochází k oživení hypotečního trhu," uvedl Rajdl.

Vyšší zájem je patrný i na celkových objemech. Ty se podle informací Fincentra znovu přehouply přes deseti miliardovou hranici, když dosáhly částky 10,2 miliardy korun. V září přitom objemy činily pouze 8,698 miliardy korun. Nárůst o 1,5 miliardy korun podle Rajdla dokazuje, že přibývá nejen lidí, kteří si berou hypotéku, ale také se navyšují hypoteční úvěry. Průměrná výše hypotéky se zvýšila na 1,655 milionu korun.

Vahami šetření Fincentra Hypoindex jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, Equa bank, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Volksbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.

Jan Soukup

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci