Umístění: Jižní Morava Ekonomika Český hypoteční trh překonal v prvním čtvrtletí předkrizový rok 2007

Český hypoteční trh překonal v prvním čtvrtletí předkrizový rok 2007

stavba-cihly-zednik250Praha, 3. května 2012 (MEDIAFAX) - V ČR bylo v prvním čtvrtletí 2012 uzavřeno celkem 17 090 hypotečních úvěrů v celkové výši 28,55 miliardy korun, to představuje meziroční téměř 21procentní nárůst počtu hypotečních úvěrů a 22procentní nárůst jejich objemu. Ve čtvrtek o tom informovala Hypoteční banka.
 

Uzavírání hypoték dosáhlo podle statistik ministerstva pro místní rozvoj (MMR) v prvním čtvrtletí letošního roku svého rekordního maxima, které dokonce ve svém objemu o půl miliardy korun předčilo i první čtvrtletí rekordního roku 2007. V prvním čtvrtletí bylo uzavřeno celkem 17 090 hypotečních úvěrů v celkové výši 28,55 miliardy korun. To představuje meziroční téměř 21procentní nárůst počtu hypotečních úvěrů a 22procentní nárůst jejich objemu.

"První čtvrtletí letošního roku je pro hypoteční trh skutečně historickým rekordem, objem nově poskytnutých hypoték je ještě o něco vyšší, než v roce 2007, který byl absolutním vrcholem pro český hypoteční trh," uvedl Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky.

Na rekordní produkci hypotečních úvěrů mělo podle něj vliv několik makroekonomických faktorů. České ekonomice se stále dobře dařilo a i nezaměstnanost se držela na setrvalé úrovni. Navíc se potvrdil trend, který naznačil už HB index mezi 3. a 4. čtvrtletím loňského roku, že ceny nemovitostí se v České republice stabilizovaly. Je to jeden z faktorů, který povzbuzuje poptávku po nemovitostech.

Za celou historii hypotečního trhu banky občanům poskytly 589 723 hypotečních úvěrů, což představuje objem téměř 896 miliard korun (k datu 31. března 2012 a podle statistik MMR).

Libor Popela

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci