"V rámci průzkumu jednotlivých odvětví jsme identifikovali současné tři nejnovější tahouny českého exportu. Na rozdíl od energetiky a strojírenského průmyslu pro nás nanotechnologie byly do jisté míry příjemným překvapením. Toto odvětví zažívá mezi českými vývozci velký boom, což potvrdilo 29 procent respondentů," přiblížil výsledky průzkumu Tomáš Nymburský, ředitel exportních finančních služeb HSBC Bank plc v pražské pobočce.
Energetika a strojírenství však stále hraje prim. Vysoký zájem o export energetických zařízení, průmyslových a technologických celků projevují státy východní Evropy, Latinské Ameriky, Jihovýchodní Asie nebo Turecko. "Přes veškeré moderní inovace v našem oboru stále platí, že těžba uhlí a jeho následné zpracování patří mezi základní postupy výroby elektrické energie současnosti. Ačkoli jsme často omezováni geografickými podmínkami těžby uhlí, dokázali jsme navzdory silné konkurenci uspět v Rusku, Španělsku, Vietnamu či na Ukrajině," poznamenal k tomu Jan Dvořáček z ratíškovické společnosti T Machinery zabývající se vývojem důlních technologií.
Ve strojírenském průmyslu jsou nejatraktivnějšími destinacemi stále Německo, Rusko a čím dál více zakázek putuje do Číny. "Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2010 jsme zaznamenali růst čínského HDP o 9,8 procenta. V tomto roce předpokládáme, že domácí poptávka v Číně bude výrazně ovlivňovat očekávaný devítiprocentní nárůst čínského HDP," dodal Nymburský.
Výsledky ukázaly, že v postkrizovém období zaznamenalo mnoho českých firem výrazný nárůst exportních zakázek, což David Füllsack, ředitel zahraničního odboru Hospodářské komory ČR považuje za jednoznačný úspěch českých podniků. "Exportéři si dokázali poradit s nepříznivými ekonomickými podmínkami a prorazit na světovém trhu, kde se podle průzkumu vrátili na úroveň před rokem 2008. Nicméně nadále vidíme pro české exportéry dostatečně nevyužitý potenciál Asie, Latinské Ameriky a dalších rozvíjejících se trhů," prohlásil Füllsack.
Průzkum na téma zkušenosti podnikatelů a zástupců malých, středních a velkých firem s exportem zboží a služeb do zahraničí byl proveden mezi členy Hospodářské komory České republiky pro HSBC Bank plc – pobočka Praha pomocí telefonických standardizovaných rozhovorů mezi 500 respondenty v období mezi 14 - 28. březnem 2011.
HSBC Bank plc otevřela svou českou pobočku v květnu 1997. Poskytuje služby firemního bankovnictví pro korporátní klienty se zaměřením na mezinárodní obchod a zahraniční transakce. Kromě bankovních operací zahrnují služby české pobočky HSBC správu peněz, financování provozního kapitálu a investic, akviziční financování, projektové a exportní financování, devizové obchody, řízení úrokového rizika a faktoring. Prostřednictvím své mezinárodní sítě poskytuje HSBC celou škálu finančních služeb včetně investičního a privátního bankovnictví. HSBC s ústředím v Londýně je jednou z největších bankovních a finančních organizací na světě. Její mezinárodní síť sestává ze zhruba osm tisíc poboček v 87 zemích a teritoriích v Evropě, Hongkongu, regionu asijského Tichomoří, na Středním východě a amerických kontinentech. S aktivy v hodnotě 2 455 miliard amerických dolarů k 31. prosinci 2010 je HSBC jednou z největších světových organizací poskytujících bankovní a finanční služby.