Více než půl milionu korun poskytl loni Jihomoravský kraj včelařům na vyšetření včelstev, jehož cílem má být odhalení ložisek nákazy morem včelího plodu. Bylo vyšetřeno 1309 vzorků a letos má kraj poskytnout 993 300 korun na vyšetření dalších 2365 vzorků. Jen tak je totiž možno zabránit šíření této zhoubné choroby, která decimuje včelstva.
Škody, způsobené v posledních dvou letech morem včelího plodu, šly do milionů. Na žádoucí veterinární vyšetření však včelaři nemají dostatek prostředků. O to cennější je finanční pomoc, kterou Jihomoravský kraj začal včelařům poskytovat.
I když kraj s 4459 včelaři a 55 548 včelstvy patří k „včelařským velmocím“ mezi regiony České republiky, i zde se v poslední době projevuje značný pokles stavů včelstev a úbytek včelařů. Proti roku 2002 ubylo 8882 včelstev (snížení o 13,78%), svoje aktivity ukončilo 941 včelařů (snížení o 17,42%). Jsou to alarmující čísla, zvláště když nemají za následek jen prosté snížení produkce medu a dalších včelích produktů jako je například vosk, propolis či mateří kašička. Důsledkem je totiž zhoršení opylovacích poměrů. Ty jsou pro jižní Moravu, ovocnářskou a zelinářskou komoru státu, ještě závažnější.
Význam včel pro opylování si v minulosti uvědomovali všichni dobří národohospodáři. Na jižní Moravě rádi s uspokojením konstatujeme, že v našem kraji není dnes včelařství závislé jen na pomoci státu. Nacházíme podporu i u zastupitelských orgánů kraje a obcí. Zatímco obce pomáhají především se zajišťováním podmínek pro naši spolkovou činnost, kraj směřuje svoji pomoc po dohodě s Jihomoravským krajským koordinačním výborem Českého svazu včelařů hlavně na boj s nákazou. Již v minulosti poskytl 100 tisíc korun na monitoring varroázy včel, nyní mnohonásobně vyšší částky na vyhledávání moru včelího plodu.
Zákeřná choroba se totiž nedá účinně léčit, jediným způsobem jak omezit její šíření je včasné objevení ložisek nákazy a kompletní likvidace napadených včelstev včetně úlů a dalšího zařízení. Vyšetření je však velmi drahé a bez podpory zastupitelů, kterým leží na srdci rozvoj zemědělství a venkova, bychom je potřebném rozsahu na celém území kraje nemohli zajistit.. Finanční podpora, kterou kraj až dosud včelařům poskytl, má již mezi včelaři pozitivní odezvu. Věříme, že se nám s její pomocí na jižní Moravě podaří udržet stávající počty včelstev.
Ing. Antonín Pavlíček
Předseda Jihomoravského krajského koordinačního výboru ČSV
Ad foto 01:
Pracovnice Výzkumného ústavu včelařského Petra Johánková a Libuše Kodejšová při vyšetřování vzorků dodaných včelaři z Jihomoravského kraje
Foto Josef Hanuška
Ad foto 02
Jediným způsobem jak spolehlivě zastavit šíření moru včelího plodu je likvidace napadených včelstev i veškerého vybavení úlů. Na snímku pálení úlů na stanovišti v Boskovicích, kde bylo zjištěno ohnisko nákazy
Foto Josef Hanuška
Komentáře a dotazy k produktu
RSS informační kanál kometářů k tomuto článku.