Existence různých cen za stejné zboží nebo službu je běžným projevem tržního hospodářství. "Každé cenové rozlišování, pokud má být v souladu s právem, však musí být rozumně odůvodněné," řekl Varvařovský.
Prakticky nikdy podle něj nejde odůvodnit cenové rozlišování z důvodu rasy, etnického původu a národnosti. "Jestliže například někdo stanoví vyšší cenu vstupného nebo jiné služby například pro Vietnamce, dopouští se protiprávního jednání," zdůraznil ombudsman.
Stejně tak je podle něj nepřípustné například stanovení vyšší ceny pro příslušníky menšinové sexuální orientace. "Setkal jsem se s případem, kdy běžné vstupné do klubu bylo 50 korun, po homosexuálech a lesbách ale požadoval majitel 400 korun," upozornil Varvařovský. Jestliže je totiž neúměrně vysoká cena stanovena proto, aby odradila nevítané návštěvníky a zamezila jim v přístupu k dané službě, jde podle ombudsmana o porušení antidiskriminačního zákona. "Když použijeme jako kritérium pro dvojí ceny sexuální orientaci, tak je tam jasně patrný zásah do lidské důstojnosti," dodala právnička Kanceláře veřejného ochránce práv Jana Kvasnicová.
Varvařovský zároveň upozornil, že dvojí ceny jsou v zásadě možné. "Cenové rozlišování je s ohledem na jeho ekonomický přínos při vytváření celkového blahobytu v zásadě dovolené, nesmí však zasahovat do důstojnosti jednotlivců," zdůraznil. Diskriminací podle ombudsmana není, pokud rozdílná cena slouží k navýšení počtu zákazníků, případně k vyrovnání počtu příslušníků určitých skupin a pokud je dosažení vyrovnaného počtu odůvodnitelné. "Obchodník nebo restauratér má obecně právo zaměřit se na spotřebitele, od nichž očekává nejvyšší zisk. Pokud je ale jeho úmyslem příslušníky určité skupiny vyloučit, může být jeho jednání v rozporu s antidiskriminačním právem," konstatoval Varvařovský.
Speciálně však platí zákaz dvojích cen pro státní příslušníky všech členských států Evropské unie. "Těm musí být při využívání služeb a nakupování zboží v rámci Unie zaručeny stejné podmínky," uzavřel Varvařovský.