Varvařovský se obrátil na vládu, která v této věci rozhodovala opakovaně. Návrhy ombudsmana kabinet akceptoval jen zčásti. Varvařovský tak vyčerpal veškeré možnosti, které jeho úřad má a aktivity týkající se videoloterijních terminálů ukončil. Radnicím poradil, aby začaly podávat u Ústavního soudu ohledně hazardu na český stát takzvané komunitní stížnosti.
Ve vztahu k obecně závazným vyhláškám obcí uložila vláda naposled ministerstvu financí zahájit přezkumné řízení pouze na základě podnětu obce a jen tehdy, "pokud povolení bylo vydáno v rozporu s již dříve existující obecní vyhláškou". Takové omezení ale podle ombudsmana nerespektuje ústavní právo obcí na samosprávu a je v rozporu nálezem Ústavního soudu, který přijali soudci v souvislosti s precedentním případem Chrastavy na Liberecku.
Kabinet tedy i nadále předpokládá možnost kolize vydaného povolení s později vydanou obecně závaznou vyhláškou obce. Podle Varvařovského, jehož názor potvrdil i Ústavní soud, však obce vždy byly a nadále jsou oprávněny regulovat hazard na svém území. "Ministerstvo financí by tedy mělo ze zákona zahajovat řízení o přezkumu všech vydaných povolení herních zařízení, pokud zjistí kolizi s obecně závaznou vyhláškou," řekl Varvařovský.
Ombudsman je přesvědčen, že by ministerstvo financí mělo vydat správní rozhodnutí o všech návrzích obcí, které obdrželo. Jedině tak budou mít radnice cestu k možné soudní ochraně. Z formulace usnesení vlády se právníkům zdá, že takovou povinnost kabinet ministru financí uložil.
Vláda v květnu rovněž ministerstvu financí zrušila původní úkol přezkoumat z úřední povinnosti všechna povolení, která byla vydána v rozporu se zákonem o loteriích. Týkala se nesprávných limitů sázek a nesprávné délky platnosti povolení videoterminálů.
"Vzhledem k vývoji celé záležitosti a postoji vlády už nebude ombudsman činit další kroky," řekla mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková. Podle ombudsmana jsou nyní na tahu samotné nespokojené obce, které se mohou začít obracet na Ústavní soud a pokud ministerstvo financí jejich návrhu na zrušení konkrétních vydaných povolení nevyhoví, mají začít podávat takzvané komunální ústavní stížnosti.
Cestou komunitních žalob se již vydaly například Židlochovice na Brněnsku, Frýdlant nad Ostravicí na Frýdeckomístecku a České Velenice na Jindřichohradecku. Obce chystají společnou komunitní ústavní stížnost, prostřednictvím které se chtějí domoci účinné regulace hazardu ve svých obcích. Starosta Židlochovic Vlastimil Helma (ODS) agentuře Mediafax řekl, že trojlístek radnic by rád přibral i další nepsokojené obce.
"Shodli jsme se, že kvůli efektivnímu boji s hazardem se nebude každá obec snažit o vlastní argumentaci ústavní stížnosti a při jejím zpracování budeme vycházet z návrhu komunální ústavní stížnosti města Židlochovic," řekl Helma.
Společnou stížnost podají radnice do konce června. "Vypracujeme ji spolu s odborníky na ústavní právo tak, aby podle jejich mínění mohla u Ústavního soudu obstát," zdůraznil Helma.
Představitelé tří měst sdružených do aliance proti hazardu zároveň informovali, že komunitní ústavní stížnost zvažují i Klatovy v Plzeňském kraji. Právníci radnice v Židlochovicích proto podle Helmy nyní zjišťují, zda by se tamější vedení města k nim chtělo připojit.
Komunitní ústavní stížnost může podle českého právního řádu podat zastupitelstvo obce nebo vyššího územního samosprávného celku, jestliže tvrdí, že nezákonným zásahem státu bylo porušeno jeho zaručené právo na samosprávu. Podle starostů Židlochovic, Frýdlantu nad Ostravicí a Českých Velenic se tak stalo v souvislosti s nečinností ministerstva financí, které toleruje provoz výherních hracích automatů navzdory přání tamních obyvatel a zastupitelských sborů.