Akciová společnost Thermal Pasohlávky, kterou založil Jihomoravský kraj a obec, na jejímž území se nalézá termální vrt s léčebnou vodou sycenou sirovodíkem o vydatnosti 17 litrů za vteřinu, nyní pracuje na přivedení pitné vody na toto území. „Chceme provést několik vrtů a přivést vodu z podzemí,“ sdělil krajský radní Milan Venclík s tím, že právě dodávka pitné vody je významná pro získání územního rozhodnutí. Dalším úkolem bude postupné rozšíření čistírny odpadních vod a přivedení plynu do areálu. Podle radního tři z významných vlastníků pozemků v tomto území pracují na přípravě investic; mj. se zde připravuje stavba aquaparku a hotelu.
Společnost Thermal Pasohlávky připravuje kromě stavby páteřní infrastruktury také výstavbu menšího lázeňského zařízení a chystá projekt archeoparku, zahrnující mj. repliky římských staveb z doby Marca Aurelia. Podle Venclíka existuje naděje, že se na financování budou podílet evropské fondy. Pokud by se podařilo zahájit stavební práce ještě letos, mohla by být infrastruktura spolu s rekreačními zařízeními postavena do tří let. Budování léčebných lázní, zařazených do systému zdravotní lázeňské péče, přijde podle Venclíka na řadu až v dalších letech.Majetek akciové společnosti Thermal Pasohlávky vytvořila obec vkladem pozemků v hodnotě 47 milionů korun a kraj finančním vkladem ve výši 100 milionů. Zatím bylo podle radního Venclíka vyčerpáno zhruba 10 milionů Kč na přípravné práce. „Prostředky, které do projektu vložil kraj, považujeme jednoznačně za návratné. Tím, že se vybuduje infrastruktura, zvyšujeme ceny těchto pozemků a počítáme, že vložené prostředky se vrátí mj. v podobě připojovacích poplatků,“ doplnil Ilja Kašík, předseda představenstva akciové společnosti Thermal Pasohlávky. Kašík také zdůraznil výhodnou geografickou polohu budoucího komplexu, který bude ležet v dojezdu brněnské aglomerace a těsné blízkosti turisticky atraktivní Pálavy a Lednicko-valtického areálu.

Díky nedávné dohodě Ředitelství silnic a dálnic ČR s investory, Jihomoravským krajem a samosprávou Pasohlávek, dojde i k napojení plánovaného lázeňského komplexu na silnici R 52, které bude řešeno pomocí jednoduché průsečné křižovatky. Stejně tak dojde k úpravě tras cyklostezek - nová koncepce umožní například cyklistům jedoucím do Pasohlávek pohodlné překlenutí R 52 po unikátním závěsném mostě, který patří k nejzajímavějším projektovaným stavbám této rychlostní silnice.
(kr, tof)
Foto: tof, Projektový tým R 52, archiv
Foto: tof, Projektový tým R 52, archiv