Umístění: Jižní Morava Ekonomika Přehrada upouští – bojuje se sinicemi

Přehrada upouští – bojuje se sinicemi

Netradiční výhledy na údolí Svratky se naskytnou každému, kdo se nyní vydá kolem Brněnské přehrady – nádrž v poslední době významně snížila hladinu vody. Na březích se totiž provádějí opatření proti sinicím. 

Brněnská přehrada

 
„Hladina Brněnské přehrady se bude upouštět na kótu 219 m n.m., což představuje snížení o 10 metrů oproti normálu. Důvodem snížení hladiny je obnažení co největší plochy sedimentů,“ uvedl krajský zastupitel a předseda Výboru pro životní prostředí a zemědělství Ing. Václav Horák. „Na obnažené sedimenty budou nyní aplikovány přírodě blízké prostředky, takzvané biopreparáty. Díky tomu budou živiny obsažené v sedimentech vázány do struktur, ze kterých se nebudou tak snadno uvolňovat do vodního sloupce, kde se stávají hlavní potravou pro sinice,“ vysvětluje Horák jedno z prvních opatření, které má zajistit čistější vodu v nádrži.

 

Brněnská přehrada
 

Na jak dlouho bude hladina Brněnské přehrady snížena a kdy se vrátí zpátky do normálu?
Snížení hladiny se předpokládá po dobu nejméně jednoho roku a ke znovunapuštění pak musí dojít v jarních měsících. A proč snížení hladiny právě o 10 m? Je to maximální možné snížení z hlediska bezpečnosti samotného vodního díla. Tato „hranice“ také vyplynula z biologického hodnocení, při kterém byla nádrž sledována po dobu jednoho roku.

Kdy budou známy první výsledky opatření proti sinicím?
Soubor opatření je nastaven tak, aby v maximální míře podpořila přirozené procesy, které povedou k obnově značně zdevastovaného ekosystému Brněnské nádrže. Jinými slovy, pokud jsou jednotlivé složky daného ekosystému v rovnováze, nedochází pak k přemnožení jedné z nich, v tomto případě sinic. První efekty po odstartování uvedených opatření můžeme očekávat v nejbližších letech. Nedílnou součástí projektu je podrobný monitoring, jeho výsledky budou průběžně k dispozici po dobu trvání celého projektu a budou sloužit také k optimalizaci prováděných zásahů.
Samozřejmě, že definitivním řešením je eliminace zdrojů znečištění, zejména komunálních odpadních vod – tedy výstavba čističek v povodí nad nádrží a také změna hospodaření a využívání krajiny s ohledem na ochranu životního prostředí.

Na kolik peněz opatření vyjdou?
Celkové náklady na projekt jsou ve výši cca 200 mil. Kč. Podpora z Operačního programu životní prostředí činí 161 mil. Kč, o zbylé náklady se podělí JMK, město Brno a Povodí Moravy, s. p.

Ing. Václav Horák

Opatření proti sinicím

Provedená:

  • Snížení rybí obsádky – odlov ryb a jejich přemístění do okolních toků a nádrží na takové množství, aby při snížené hladině nedošlo k masovému úhynu ryb.
  • Vápnění obnažených sedimentů – úprava kyselosti a podpory procesu mineralizace pro lepší účinek následných opatření, jako je aplikace biopreparátů.

Plánovaná:

  • Aerace (dodání kyslíku do vodního prostředí) – technologie podporuje rozklad organických látek v sedimentech a vytváří podmínky pro rozšíření životního prostoru organismů vázaných na kyslík v lokalitách nádrže, kde je kyslíku nedostatek. Tím by mělo být podpořeno zvýšení druhové skladby organismů a potlačení dominance sinic. Aerační technologie bude v provozu po dobu několika let.
  • Lokální těžba sedimentů – sedimenty se budou těžit pouze na 2 lokalitách, a to v zátoce Sokolského koupaliště a v Rokli. Sedimenty z těchto lokalit obsahují největší koncentrace zárodků sinic.
  • Aplikace biopreprátů na obnažené sedimenty – dodání speciálně vybraných mikroorganismů do sedimentů, kde pomohou snížení nadbytečných živin ve vodní nádrži.
  • Úprava rybí obsádky – před znovunapuštěním nádrže bude rybí obsádka upravena směrem k většímu zastoupení dravých ryb. V současné době je v nádrži vysoký podíl nedravých ryb a jsou jedním z faktorů, který zvyšuje výskyt vodního květu v nádrži.

Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci