Ve středu o tom informovala ING pojišťovna s tím, že zhoršené výsledky v této oblasti zaznamenala celá Evropa. Z šetření dále vyplynulo, že se Češi v oblasti financí řídí spíše intuicí, soustředí se na celkový obraz situace, a proto opomíjejí nezanedbatelné detaily. Vyplynulo to z druhé vlny mezinárodní studie finančních znalostí, kterou ING Pojišťovna vypracovala v deseti evropských zemích, občané České republiky skončili na čtvrtém místě.
Své finanční znalosti považuje za dobré 66 procent Čechů, výsledek průzkumu ale vypovídá o opaku, financím rozumí, respektive to s nimi umí, jen 14 procent respondentů. „Finanční vzdělanost klesá nejen u nás, ale v rámci celého kontinentu. V roce 2011 spadalo do kategorie se špatnými, případně základními finančními znalostmi 80 procent Evropanů, v současné době je to již 86 procent obyvatel Evropy,“ upozornila Renata Mrázová, generální ředitelka ING Pojišťovny ČR/SR.
Stejně jako loni jsou pro Čechy největším finančním problémem spoření a úvěry, s nimiž si poradí jen dvě pětiny občanů České republiky. „Největší problém nám tradičně dělají úroky, u složitějších logických příkladů by propadlo 90 procent národa,“ dodala Mrázová. Naopak nejvíce se podle výsledků šetření orientujeme v otázce finanční budoucnosti, kterou si umí plánovat 56 procent Čechů.
S tím souvisí také připravenost na nečekané události. Poradci, ke kterým máme vyšší důvěru, než je v Evropě běžné, doporučují mít v záloze prostředky na pokrytí nejméně tří měsíčních výdajů. Ty má 55 procent Čechů a nějakou finanční rezervu si vytvořilo 77 procent z dotazovaných. Ve srovnání s Evropou v tomto směru vynikáme.
Vysokou finanční gramotnost vykazovaly západní země. Státy bývalého východního bloku se umístily ve středu žebříčku. Vybočilo pouze Slovensko, kde má výborné nebo dobré finanční znalosti 9 procent obyvatel. Na posledním místě skončili Turci s polovinou finančně zdatných ve srovnání s průměrem (7 %).