Radějov, 12. ledna 2010 (MEDIAFAX) - Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) protestuje proti rozhodnutí ministerstva zemědělství, které odsouhlasilo směnu pozemků Lesů ČR s pozemky podnikatele a bývalého majitele potravinářské firmy Hamé Babice Leoše Novotného. Jsem zásadně proti skryté privatizaci lesů, řekl v úterý Hašek.
Podnikatel a vášnivý myslivec Leoš Novotný z Babic na Uherskohradišťsku získá směnou s Lesy ČR do svého vlastnictví 1130 hektarů v oboře v Radějově na Hodonínsku. Za ně nabídl státu 1390 hektarů pozemků, které však nejsou ucelené, ale rozdrobené na pěti místech republiky.
"Rozhodnutí pana ministra mne jako jihomoravského hejtmana i jako stínového ministra zemědělství velmi překvapilo. Nerozumím mu. Jsem proti skryté privatizaci státních lesů. Postrádám u Lesů České republiky aktuální koncepci hospodaření, včetně nakládání s majetkem," řekl Hašek.
Hejtman zároveň vyzval ministra zemědělství Jakuba Šebestu ke zveřejnění všech podkladů, které ho vedly k rozhodnutí pozemky směnit. "Je zapotřebí, aby byla veřejnost informována a udělala si obrázek o transparentnosti celého procesu. V případě, že bude zjištěno pochybení či nedostatky, žádám ministra zemědělství o vyvození personální odpovědnosti u takových osob," prohlásil Hašek.
Budoucí směnu podmínilo ministerstvo zemědělství splněním několika podmínek. Novotný musí kromě jiného koupit veškerý mobiliář, oplocení i zvířata, která se v radějovské oboře nacházejí a zároveň musí na své pozemky zaručit volný vstup veřejnosti. Obora se totiž nachází v pásmu chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty a část zasahuje do přírodně cenného a turisticky mimořádně atraktivního Měsíčního údolí.
Podle ministerských úředníků je právě přísný režim v chráněné krajinné oblasti jedním z důvodů, proč v radějovské oboře nemohou státní Lesy ČR efektivně hospodařit. Novotný nabídl navíc státu zhruna o 300 hektarů větší pozemky, některé z nich by pomohly státu scelit lesy ve Středočeském kraji.
Radějovská obora je jednou z největších v České republice. Její rozloha je 1 545 hektarů a rozkládá se v jihovýchodním cípu Moravy podél hranice se Slovenskem. Se směnou pozemků uvnitř obory ostře nesouhlasí starostové Radějova, Strážnice a Tvarožné Lhoty, jejichž katastrů se pozemky dotýkají.
"Obáváme se, že přírodně nejatraktivnější část našeho regionu bude pro veřejnost definitivně uzavřena nebo zásadně omezena novým vlastníkem,” napsali v létě starosta Strážnice Risto Ljasovský a jeho radějovský kolega Stanislav Knitl v otevřeném dopise premiérovi Janovi Fischerovi. Shodně s názorem hejtmana Haška se domnívají, že kontroverzní směna pozemků s bohatým podnikatelem je skrytou privatizací lesů.
Proti směně je i většina místních obyvatel a ekologové. Lidem na Slovácku vadí, že v současnosti nemohou volně navštěvovat celou oboru, jak bývalo dříve vznikem. Ekologové zase vyčítají Novotnému, který má pozemky uvnitř radějovské obory v dlouhodobém pronájmu, katastrofální hospodaření. To vedlo kromě jiného k velkému přemnožení daňků a následným nevratným škodám na lesních porostech. Aby Novotný dostál zákonu o myslivosti, musel minulý rok nechat dokonce během několika dní vybít přibližně pět set daňků. Ekologové jeho počínání označili za masakr.