Umístění: Jižní Morava Ekonomika Soud souhlasí s odkladem prodeje části OP Prostějov

Soud souhlasí s odkladem prodeje části OP Prostějov

Brno, 25. ledna 2011 (MEDIAFAX) - Krajský soud v Brně vydá pozitivní stanovisko k žádosti insolvenčních správců, kteří chtěli odložit prodej části prostějovského Oděvního podniku (OP) o dva měsíce. V úterý to sdělil soudce příslušného soudu Jan Kozák.

soud-kladivko

 

"Soud se k této žádosti vyjádří pozitivně," sdělil Kozák s tím, že v této chvíli je situace značně nepřehledná. Komplikuje ji jednak podané odvolání proti verdiktu vydaného ohledně žaloby pro zmatečnost, kterým Krajský soud v Brně zrušil verdikt o konkurzu a jednat námitka na podjatost soudce, kterou opakovaně vznesla Česká spořitelna. Podle některých právních výkladů navíc není zcela jasné, zda zrušení konkurzu je právně nabité, a to kvůli podanému odvolání, o kterém dosud nebylo rozhodnuto, či ne. "V této chvíli je odpovědnost především na dlužníkovi a insolvenčních správcích, musí společně určit další postup," uvedl soudce s tím, že písemné souhlasné stanovisko vydá v průběhu týdne.

Výběrové řízení na prodej bývalých provozoven OP v Konici a Jeseníku a strojních technologií v Jeseníku, a také tzv. měřenek (výroby oděvů na míru), vyhlásil insolvenční správce 24. listopadu 2010. Termín pro podání závazných přihlášek končí právě v úterý 25. ledna. Insolvenční správci Jaroslav Svoboda a Jiří Kocvrlich a také Milivoj Žák z vedení OP ale na začátku tohoto roku požádali soud o prodloužení lhůty pro podání závazných nabídek o dva měsíce.

Oděvní podnik je v insolvenčním řízení od 18. ledna 2010, kdy návrh na úpadek podala firma sama. Krajský soud v Brně o jejím úpadku rozhodl přesně po týdnu, insolvenčním správcem jmenoval brněnského advokáta Jaroslava Svobodu. Soudu se přihlásilo více než 500 věřitelů. Věřitelé původně upřednostnili reorganizaci firmy, kterou potvrdil i soud, reorganizační plán však nikdo nepředložil. Proto soud poslal firmu 3. května do konkurzu.

Závazky Oděvního podniku přesáhly dvě miliardy korun, z toho 1,3 miliardy původně připadalo na trojici bank (Česká spořitelna, Raiffeisenbank a Citibank). Pohledávku Raiffeisenbanky však v květnu koupila pražská společnost Pyrghos Lefkos, po spořitelně se stala druhým největším věřitelem.

Majetek Oděvního podniku tvoří především výrobní areály, a to v Prostějově, Jeseníku, Ostravě, Uherském Hradišti, Konici, Lošticích, Uherském Ostrohu, Brodku u Prostějova a Drahanech. Firma má i skladové prostory v Prostějově a Olomouci, vlastní i rekreační objekty ve Svatouchu na Chrudimsku, v Prostějově a v Mostkovicích.

Prostějovský Oděvní podnik ještě před třemi lety zaměstnával kolem 3800 lidí, na začátku září 2010 to bylo už jen 490. V roce 2009 hospodařil podle neauditovaných výsledků se ztrátou 363 milionů korun proti ztrátě 1,085 miliardy korun o rok dříve. V roce 2009 utržil 1,13 miliardy korun, což bylo meziročně o 42 procent méně než v předchozím roce.

Libor Popela

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci