Soud, jak informoval deník E15, vyhověl části žaloby spořitelny, podle které mělo být insolvenční řízení přiděleno jinému soudci než Janu Kozákovi. Ten celé řízení vede od jeho začátku, kdy 18. ledna insolvenční řízení s firmou začalo. Soudce mimo jiné rozhodl o přeměně původní reorganizace v konkurz, firma je v konkurzu od 3. května. Krajský soud také zrušil verdikt Vrchního soudu v Olomouci z července, kterým nevyhověl spořitelně, která se tehdy ohradila právě proti přeměně reorganizace v konkurz.
"Česká spořitelna rozhodnutí soudu v Brně vítá, protože potvrdil její pochybnosti o tom, že rozhodnutí soudu byla špatná. Dnešní rozhodnutí soudkyně potvrzuje dojem banky, že se věci neděly standardním způsobem. Banka nyní analyzuje další procesní postup, včetně opravných prostředků ohledně částí žaloby, kterým soud nevyhověl," sdělila Havligerová v prohlášení banky. Podle ní se tak insolvenční řízení vrací do fáze reorganizace.
"V této chvíli nastal generální stop stav, kdy po konzultaci s předsedou soudu jsme se rozhodli, že v této věci nebudeme vydávat žádná rozhodnutí, a to do doby, než bude verdikt pravomocný. Pozastaveny jsou veškeré prodeje majetku firmy, tendry na areály, prodej měřenek, vše," sdělil Mediafaxu soudce Jan Kozák. Podle něj postup, který paní soudkyně zvolila, je nečekaný. "Neumím odpovědět na to, jakým směrem se řízení nyní bude ubírat, ale předpokládám, že se někdo z účastníků proti tomuto verdiktu odvolá," dodal.
"Jediným smyslem žaloby České spořitelny v tomto konkrétním případě je zatemnění a zahlazení stop nelegální činnosti České spořitelny a jejich zaměstnanců před zahájením insolvenčního řízení," uvedl pro Mediafax Petros Michopulos, předseda představenstva druhého největšího věřitele Oděvního podniku, firmy Pyrghos Lefkos. "Proti tomuto verdiktu se odvoláme buď my, nebo někdo jiný, na tom nezáleží. Každopádně tímto rozhodnutím jsou napadnutelná všechna insolvenční řízení u brněnského krajského soudu, který má podle tohoto verdiktu vadný rozpis. Paradoxní je, že pokud byl špatně jmenovaný soudce Kozák, tak špatně jmenovaná musela být i paní soudkyně Eva Krčmářová, která ten verdikt vydala," dodal předseda představenstva.
Pondělní rozhodnutí soudu je podle deníku nepravomocné, je možné se proti němu do 15 dnů odvolat.
Oděvní podnik je v insolvenčním řízení od 18. ledna, kdy návrh na úpadek podala firma sama. Krajský soud v Brně o jejím úpadku rozhodl přesně po týdnu, insolvenčním správcem jmenoval brněnského advokáta Jaroslava Svobodu. Soudu se přihlásilo více než 500 věřitelů. Věřitelé původně upřednostnili reorganizaci firmy, kterou potvrdil i soud, reorganizační plán však nikdo nepředložil. Proto soud poslal firmu 3. května do konkurzu.
Závazky Oděvního podniku přesáhly dvě miliardy korun, z toho 1,3 miliardy původně připadalo na trojici bank (Česká spořitelna, Raiffeisenbank a Citibank). Pohledávku Raiffeisenbanky však v květnu koupila pražská společnost Pyrghos Lefkos, po spořitelně se stala druhým největším věřitelem.
Majetek Oděvního podniku tvoří především výrobní areály, a to v Prostějově, Jeseníku, Ostravě, Uherském Hradišti, Konici, Lošticích, Uherském Ostrohu, Brodku u Prostějova a Drahanech. Firma má i skladové prostory v Prostějově a Olomouci, vlastní i rekreační objekty ve Svatouchu na Chrudimsku, v Prostějově a v Mostkovicích.
Prostějovský Oděvní podnik ještě před dvěma lety zaměstnával kolem 3800 lidí, na začátku září to bylo už jen 490. V roce 2009 hospodařil podle neauditovaných výsledků se ztrátou 363 milionů korun proti ztrátě 1,085 miliardy korun o rok dříve. Loni utržil 1,13 miliardy korun, což bylo meziročně o 42 procent méně než v předchozím roce.