"Zvolený přístup Evropské komise a návrh na stanovení právně závazných kvót není krokem správným směrem. Naopak, tento postup může být kontraproduktivní," uvedl prezident SP ČR Jaroslav Hanák a dodal: "Společnostem, které by nebyly schopny navrhované kvóty plnit, by hrozily postihy v podobě odstřihnutí od veřejných zakázek, státní podpory a evropských fondů."
Z šetření Eurobarometru mezi občany zemí EU vyplynulo, že absolutní většina respondentů (88 procent) podpořila rovné zastoupení mužů a žen ve vedení podniků. Ovšem pro závaznost legislativy byl pouze čtvrtina respondentů (26 procent), zatímco třetina (31 procent) byla pro samoregulaci podniků a pětina pro právně nezávazné úpravy.
Počátkem roku 2012 byla podle informací SP ČR zveřejněna zpráva o pokroku, ve které Evropská komise uznala zlepšení situace ve vyrovnávání podílu žen a mužů ve vedoucích pozicích v řadě členských států od roku 2010 (Francie, Německo i ČR). Nicméně podíl žen (13,7 procenta) ve statutárních orgánech společností v EU považuje Komise nadále za nízký, pokrok za pomalý a úsilí členských států za nedostatečné.
Zaměstnavatelé a podnikatelé odmítají postup Evropské komise, zejména návrhy na sankcionování podniků. "Jsme znepokojeni navrhovanými sankcemi, které by dopadly na evropské podniky v době, kdy napínají síly, aby se dostaly z recese. Nezatěžujme je novou svěrací legislativní kazajkou," uvedl Hanák.
Svaz průmyslu a dopravy ČR je největším zaměstnavatelským svazem v zemi. Posláním této dobrovolné, nestátní organizace, nezávislé na vládě, politických stranách a odborech, je ovlivňovat hospodářskou a sociální politiku vlády a působit na vytváření optimálních podmínek pro podnikání. Hájí zájmy zaměstnavatelů v evropských a mezinárodních organizacích, zejména jako člen vlivného evropského svazu zaměstnavatelů BusinessEurope.