Umístění: Jižní Morava Ekonomika SZPI: Polsko v kauze odpadní soli v potravinách hrubě poškodilo zákazníky z okolních zemí

SZPI: Polsko v kauze odpadní soli v potravinách hrubě poškodilo zákazníky z okolních zemí

Brno, 5. dubna 2012 (MEDIAFAX) - Polsko stáhlo ze svého vnitřního trhu 793 tun závadné technické soli používané v potravinářství. Tím, že o tom neinformovalo zákazníky v členských státech EU, hrubým způsobem porušilo základní principy evropského práva, tvrdí zpráva SZPI vycházející z mezinárodního systému rychlého varování.

posypova_sul250

 

Mluvčí Státní zemědělské potravinářské inspekce (SZPI) Pavel Kopřiva ve čtvrtek řekl, že z vyjádření polské strany vyplývá, že při vyšetřování případu stáhly tamní úřady 793 tun soli a potravin z polského trhu. "Po ověření bezpečnosti stažených potravin byla polskými dozorovými orgány zpět na trh uvolněna jen desetina původně zadržených výrobků," zdůraznil Kopřiva. Zpráva však podle něj neuvádí, jak polské úřady naložily se zbylými devadesáti procenty stažených potravin a solí. Je proto více než pravděpodobné, že dovážené polské potraviny se závadnou solí mohou kolovat v českých obchodech a nadnárodních řetězcích.

Zprávu o počínání Polska obdržela Česká zemědělská a potravinářská inspekce ve čtvrtek prostřednictvím mezinárodního systému rychlého varování (RASFF). Poláci v ní zveřejnili výsledky svého vyšetřování případu využívání odpadní soli z chemického průmyslu pro výrobu potravin.

Ze zprávy podle české SZPI jednoznačně vyplývá, že Polsko na svém trhu - na základě principu předběžné opatrnosti - přikročilo ke stažení těchto potravin z trhu. Postupovalo tak v souladu s právním řádem Evropské unie. "Toto právo ale upřelo spotřebitelům jiných zemí Evropské unie tím, že příslušné informace nepředalo svým zákazníkům v ostatních členských státech," řekl Kopřiva. Polsko tak nezajistilo stejnou míru ochrany spotřebitele ve všech členských státech Evropské unie, ale pouze na svém území a tím hrubým způsobem porušilo základní principy evropského práva.

"Vzhledem k tomu, že zpráva je opět zcela nekonkrétní ohledně jednotlivých druhů či značek těch polských potravin, kde existuje podezření na přítomnost odpadní soli, je pro dozorové orgány prakticky nemožné zajistit stažení podezřelých potravin v jiných členských státech Evropské unie," konstatoval Kopřiva.

Zpráva uvádí, že v první řadě bylo třeba ochránit zdraví polských spotřebitelů. Státní hygienická inspekce v Polsku proto byla plně zmobilizována a "podnikla veškeré nezbytné kroky pro co nejrychlejší identifikaci potravin, do kterých byla falšovaná sůl přidána." Tento přístup byl však podle SZPI českým spotřebitelům de facto upřen. "Česká strana přitom usiluje o získání informací týkající se osudu závadné soli v potravinách již od začátku března, kdy skandál vyplul na povrch," řekl Kopřiva.

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci