Umístění: Jižní Morava Ekonomika Ve Vískách otevřou první bezobslužnou obecní prodejnu v Jihomoravském kraji

Ve Vískách otevřou první bezobslužnou obecní prodejnu v Jihomoravském kraji

Vísky, 22. srpna 2023 - Bezobslužný obecní obchod Vísky nahradí původní jediný obchod s potravinami. JEDNOTA, spotřební družstvo Boskovice, ukončila jeho provoz k 31. prosinci 2022. Jedná se o pilotní projekt, kdy první rok bude obec vyhodnocovat přínos bezobslužného prodeje pro zvýšení tržby a využití obchodu. Podklady budou sloužit pro znovuotevření malých vesnických obchůdků v Jihomoravském kraji. Prodejnu využívají obyvatelé obcí Vísky, Míchov a Podolí, zásobuje také základní a mateřskou školu.

nakupni kosik obchod

 

„Díky bezobslužnému systému si zákazník nakoupí i ve večerních hodinách. Tohle je pro všechny šance, jak oživit obec a jak zajistit dostupnost potravin i té starší generaci,“ řekl náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Jan Zámečník.

„Obec hned prodejnu po skončení JEDNOTY odkoupila a provozovala ji nejdříve ve standardním obslužném systému fungujícím převážně v dopoledních hodinách. A postupně jsme ji dovybavili pro bezobslužný prodej,“ vysvětlil starosta obce Vísky Stanislav Kamba. „Pro nákup vydá obec zákazníkům obchodu karty, případně umožní přístup osob s bankovní identitou. Celá prodejna je pod kamerovým systémem, tím je ošetřena bezpečnost,“ dodal Kamba.

Zařízení první bezobslužné obecní prodejny v kraji vyšlo obec na 425 tisíc korun. Jihomoravský kraj přispěl na pilotní projekt částkou 200 tisíc korun. Dotace byla použita na potřebné vybavení obchodu, materiál, instalace, montáže a školení.

„Pokud se samoobslužný koncept osvědčí, plánuje kraj podporu dalších takových obecních obchodů. A protože se jedná o zavádění nové technologie, která nemusí být úplně komfortní pro starší občany, budeme trvat po nějakou dobu i na zajištění asistence, aby zákazníky proškolila a pomohla jim při nákupu,“ doplnil Zámečník.

Na původní obchod ve Vískách přispěl Jihomoravský kraj ze svého dotačního programu na podporu venkovských prodej během posledních 4 let celkovou částkou 220 tisíc korun.

Zdroj: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci