Kuřim, 29. července 2013 – Deset kilometrů od Brna vyroste nová sportovní hala, které pojme 300 diváků. Kuřimští by chtěli halu začít stavět za dva až tři roky. Stát by měla do 60 milionů korun.
Radnice města rozběhla přípravu projektové dokumentace pro územní rozhodnutí, realizace tak proběhne až v dalším volebním období kuřimské samosprávy.
Na sportovním poli se Kuřimským daří. Ve městě je organizováno hned několik halových sportů. Dlouhou tradici má volejbal a dvě desítky let sbírá popularitu také futsal. Nechybí basketbal či tenis. Rozmach u mládeže zaznamenal florbal, který pro dodržení podmínek soutěžních utkání musí využívat haly v Brně. Mezi celostátní elitu se výkonnostně tlačí nahoru kuřimští házenkáři, jejichž odchovanci působí v jiných klubech na nejvyšší úrovni v rolích hráčů, trenérů i rozhodčích.
V letošním roce si A-tým mužů házené SK Kuřim dokonce vybojoval možnost postupu do první ligy. Ten však z finančních důvodů musel odmítnout. Ve městě Kuřimi totiž házenkáři postrádají standardní sportovní halu, která by vyhovovala parametrům první ligy, přičemž na pronájmy hal v jiných městech nebyl letošní rozpočet kuřimské házené připraven.
Naděje na halu
Již prakticky od padesátých let v Kuřimi existuje trvalá poptávka veřejnosti po sportovní hale, jejíž absence je dnes reálně jedním z nejviditelnějších problémů města v oblasti kultury a sportu. Tak situaci dokumentuje text analýzy strategického plánu města Kuřimi.
Přitom už v roce 1954 byly první stavební plány na výstavbu sportovní haly v Kuřimi. Ty se pak opakovaně objevovaly, ale nikdy se nepodařilo z nejrůznějších důvodů je naplnit. Současná snaha radnice a podpora zastupitelstva tak dává sportovcům naději, že konečně dostanou reálnou naději.
Podle starosty Kuřimi Draga Sukalovského chce radnice letos dokončit projektovou dokumentaci pro územní rozhodnutí, které na základě výsledků výběrového řízení z přelomu května a června zpracovává architektonická kancelář Cuboid Architekti. Jejich návrh byl také vítězným v architektonické soutěži, kterou město organizovalo v roce 2009. Nabídka v ceně 2,59 mil. bez DPH byla navíc cenově nejvýhodnější, druhý v pořadí nabídl zpracování za 4,4 mil. korun. Sukalovský již ale dříve řekl, že financování stavby ještě není vyřešené
Spíše levněji a účelně
Právě s ohledem na financování bylo třeba zajistit, aby projekt byl připravován na parametry realizovatelné haly v možnostech města. Důležitým krokem proto bylo původní projekt optimalizovat podle upraveného zadání. Původní zadání totiž bylo vhodné pro ideovou architektonickou soutěž, ale bylo na hony vzdáleno od realizovatelné podoby.
Proto na jaře 2012 připravila pracovní skupina k hale sportovního výboru nové zadání, které bylo ve shodě připomínkováno zástupci všech sportovních organizací. „Jsme rádi, že vzácně jednohlasně a s širokou podporou prošlo zadání haly také jednáním zastupitelstva města," osvětlil iniciátor pracovní skupiny Jiří Mikel.
Počet diváků byl na základě toho ve fázi optimalizace snížen z původních 800 na 300 sedadel. Komunikační a vstupní prostory, stejně jako prostory šaten budou řešeny úsporně více s ohledem na účelnost a snazší údržbu haly. Hřiště v hale bude mít rozměry 40 x 20 metrů s dostatečnými výběhy po všech stranách, může tedy plně sloužit všem halovým sportům.
Náklady realizace by tak neměly přesáhnout 60 miliónů. Dokladují to nejen rozpočtované náklady podle systémů oceňování staveb ÚRS, ale zejména obdobné projekty. Kuřimi nahrává zkušenost, že projekt sportovní haly v téměř identickém rozsahu byl v nedalekých Boskovicích vysoutěžen za 37 miliónů realizátorem stavby.
Město přitom patří mezi rozpočtově velmi konsolidované obce dlouhodobě s nízkým úvěrovým zatížením. V loňském roce skončilo s nevyčerpaným přebytkem rozpočtu na investice ve výši 40 miliónů. Momentálně sice splácí úvěr za rekonstrukci plaveckého areálu do nového wellness centra, ale nebýt této investice, tak by obdobnou částkou muselo nést náklady na provoz rozpadajícího se starého bazénu, který byl rok od roku ztrátovější.
Nafukovací hala končí životnost letos
Podobně vážná situace je v případě haly, kde je nějaká investice objektivně nevyhnutelná. Stávající nafukovací hala v letošním roce končí svou dobu životnosti. Podle odhadu Davida Břenka, vedoucího správy sportovního areálu stadionu, je reálné udržet stávající nafukovací halu v provozu další dva až tři roky, ale náklady na údržbu a opravy dál postupně porostou, stejně jako rostou nálady na energie způsobené úniky tepla.
Kuřim posílila rozpočet díky novému rozpočtovému určení daní a novým zdrojem jsou také příjmy z loterií, které dříve byly směřovány právě na sport. „Věříme, že město tyto peníze nepromarnína nic neplánovaného a dodrží konzistentně jejich směřování do sportovních investic," říká Mikel a doplňuje: „Myslím, že byla nyní odvedená dobrá práce a je konec strašení, že hala bude stát sto miliónů a podobné nesmysly".
Za rok už se stavebním povolením
Komplikací, která může prodloužit získání územního rozhodnutí pro stavbu je nesoulad preferované varianty haly s územním plánem. Proto bylo investičnímu odboru města zadáno připravit změnové řízení územního plánu tak, aby navazující termíny plánované stavby nebyly ohroženy a do konce příštího roku byl projekt dokončen do stavebního povolení.
Hala tak bude stát na severu města mezi fotbalovým stadionem a areálem TOS, kde jsou dnes zahrady stojící na městských pozemcích. "Jde o velmi dobré místo, kde by měl fungovat sportovně - rekreační areál. Je zde i akvapark a wellness centrum, v budoucnu chceme zrekonstruovat fotbalový stadion. Také se snažíme najít investora, který by zde postavil hotel," informoval o záměrech Sukalovský.
Petr Ondrášek