Umístění: Kultura Knihy Biografická publikace o umělci Jindřichu Hovorkovi, jehož housle zpívaly

Biografická publikace o umělci Jindřichu Hovorkovi, jehož housle zpívaly

Jindrich-hovorkaBrno, 13. dubna 2011 - Jindřich Hovorka 1937-2006  je název více než dvousetstránkové biografické publikace Růženy Kučerové, která nyní přichází na knižní trh a výstižně zobrazuje životní příběh uměleckého šéfa a primáše Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů (BROLN). Vychází k pátému výročí úmrtí umělce, jehož housle zpívaly.

 
Od 4.dubna jsou v předprodeji vstupenky na slavnostní koncert BROLNu, který se uskuteční v pondělí 18.dubna od 19:00 v brněnském Besedním domě a na jeho programu je také křest této pozoruhodné knihy.

Koncert připomene páté výročí návratu BROLNu do Českého rozhlasu a navázání na slavnou dvaapadesátiletou éru i páté výročí Hovorkova úmrtí. V programu se představí  zpěváci Vlasta Grycová, Dušan Holý, Ludmila Malhocká, Klára Blažková, Kamila Šošovičková, Jindřich Hovorka mladší, hostující hudebníci Miro Dudík, Jan Kružík, Renata Kružíková, Růžena Kučerová, Josef Pavlica a dva obzvláště vzácní hosté z Čech – Jaroslav Krček a Zdeněk Bláha. Tito  rozhlasoví kolegové Jindřicha Hovorky budou také kmotry publikace.

Její autorka, flétnistka, dudačka a dřívější dramaturgyně BROLNu, byla Hovorkovou blízkou spolupracovnicí. Vzdává mu hold za sebe i za veřejnost, které se tak dostává zhodnocení Hovorkova uměleckého odkazu, zlidštěného osobními vzpomínkami. Právě to si zaslouží Jindřich Hovorka i veřejnost. Růženě Kučerové se navíc podařilo  Hovorkův život bohatě ilustrovat i 142 fotografiemi a to už od jeho nejútlejšího mládí. Od dětství, hudebních začátků, sportování, studentských let v Českých Budějovicích a Brně.

Jindřich Hovorka byl od roku 1969 koncertním mistrem a od roku 1974 uměleckým šéfem a primášem BROLNu. Na vysoké interpretační úrovni přispíval k šíření a popularizaci umělecky zpracované lidové hudby u nás i v zahraničí. Bohatá byla jeho sběratelská činnost a úspěšná byla rovněž snaha o vytvoření nového typu kulturně vzdělávacích pořadů jakými byly Dvanáctero vín moravských, Nářečí Čech a Moravy, Kroniky měst, Víno, ženy a zpěv, Slovácké regiony, Pod střechou sklípku Jaroslava Rezla a En Passant. 

V publikaci jsou zaznamenány historky z natáčení i odjinud a to Hovorkových přátel, kolegů a známých, veselé historky z autentického vyprávění Hovorkova a vzpomínky čtyř desítek výrazných osobností  folklorního dění. Růžena Kučerová vypočítává jmenovitě všech 27 LP desek a 32 cédéček, na jejichž natočení se Hovorka podílel. Jindra byl mým kamarádem a proto si mohu dovolit tvrzení, že hodnotu klenotu mají v publikaci jeho osobní výpovědi a jeho nahrávky na dvou cédéčkách, která ji doprovázejí.

Bohumil Hlaváček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci