Umístění: Kultura Knihy Dánský velvyslanec přijede do Brna pokřtít almanach

Dánský velvyslanec přijede do Brna pokřtít almanach

Brno, 12. prosince 2014 – Přesně 13. prosince v 17 hodin uplyne 90 let od rozsvícení prvního Vánočního stromu republiky Československé na náměstí Svobody v Brně. A bude u toho i primátor statutárního města Brna Petr Vokřál a velvyslanec Dánského království v České republice Christian Hoppe. A právě oni také pokřtí almanach „Republika a její strom 1924 – 2014“, který Turistické informační centrum města Brna vydává jako vzpomínku na toto výročí.

almanach brno vanocni strom

Rozsvícení prvního vánočního stromu předcházela událost spojená se spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem. Ten totiž o pět let dříve – 22. prosince 1919 - našel společně s dvěma přáteli v lese u Bílovic nad Svitavou odložené a opuštěné dítě.  Celých pět let mu trvalo, než zorganizoval postavení vánočního stromu v Brně, s tím, že součástí této akce bude vyhlášení sbírky. Ta měla zajistit stavbu dětského domova a pomoci tak opuštěným dětem a sirotkům. Podnětem k takové sbírce mu byla charitativní akce konaná od roku 1914 v neutrálním Dánsku: Slavnostně osvětlený vánoční strom na hlavním náměstí v Kodani nesl motto „Všichni všem“ a peníze pod ním vybrané byly rozděleny mezi dobročinné organizace.

Nová charitativní aktivita byla součástí formujících se kontaktů poválečné Evropy. Diplomatické vztahy mezi Československem a Dánskem byly navázány roku 1920. V roce 1924 vznikla Československo-dánská společnost, zaměřující se především na kulturní oblast (vydala např. učebnici dánštiny). Připomínaly se také dvě osobnosti, které obě země spojují: Je to dánský astronom na pražském dvoře císaře Rudolfa II. Tycho de Brahe a královna Dagmar, dcera krále Přemysla Otakara I. (původním jménem Markéta), která se roku 1205 provdala za dánského krále Valdemara II. a ve své nové vlasti proslula vlídností a lidumilností. Do základního kamene nového brněnského dětského domova byla 8. prosince 1928, za účasti dánského vyslance, uložena prsť z hrobu královny Dagmar z dánského města Ringstedu. Téhož roku, péčí Československo-dánské společnosti, byla v chrámě v Ringstedu umístěna pamětní deska. Spolupráci navázaly vysoké školy, vlády obou států udělovaly stipendia pro výměnné pobyty.

Dánská inspirace byla v minulosti přítomna v mnoha složkách vznikající tradice: v Brně vždy na stožáru vedle stromu vlála jak československá, tak dánská vlajka, při zahájení sbírky se hrály obě státní hymny, na Štědrý den starosta města Brna posílal rozhlasový pozdrav starostovi města Kodaně. Jeden z prvních darů pod strom roku 1924 věnoval dánský konzul v Brně Alfred Weinberger. (Almanach Republika a její strom 1924 – 2014).

Vánoční strom na náměstí Svobody svítí letos už od 28. listopadu, kdy začaly trhy a kulturní program Brněnských Vánoc 2014. 13. prosince v 17 hodin tedy strom znovu nerozsvítíme, ale na malý okamžik symbolicky potemní celé náměstí Svobody. Svítit tak zůstane právě jen vánoční strom. V programu, který začíná v 16.40 hodin na náměstí Svobody, vystoupí i děti z Dětského domova Dagmar, na pódiu budou kromě primátora Brna Petra Vokřála a dánského velvyslance v ČR Christiana Hoppe, také autoři almanachu Pavel Kováč a Hana Kraflová. Samotný almanach pokřtí velvyslanec moravskou slivovicí.

Vánoční strom stavěný s charitativním úmyslem se v roce 1924 objevil v Brně jako v první v republice. Až o rok později se stavěl na náměstích v Plzni a v Praze.

Zdroj a foto: TIC Brno


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript