Umístění: Kultura Ostatni V Pavlově vzniká unikátní archeologický park

V Pavlově vzniká unikátní archeologický park

Pavlov, 9. ledna 2015 – V Pavlově byla na konci loňského roku zahájena výstavba archeologického parku, který návštěvníkům umožní zblízka si prohlédnout jedinečné paleolitické sídliště a dozvědět se mnohé podrobnosti o životě našich předků. Návštěvníkům má výstavní prostor evokovat návštěvu jeskyně – prakticky celý objekt je skryt v terénní vlně.

vizualizace Archeopark Pavlov 02

 

Návštěvníci uvidí nejen osídlení z doby před 25 – 27 000 lety, ale také umělecké i technologické předměty, či rituální hroby. Sídliště paleolitických lovců bylo objeveno již v 50. až 70. letech minulého století a vzhledem ke svému mimořádnému významu prohlášeno národní kulturní památkou. Záměrem Regionálního muzea v Mikulově je za podpory Jihomoravského kraje toto kulturní dědictví zpřístupnit adekvátním způsobem veřejnosti a přispět ke zkvalitnění kulturně-turistické nabídky v oblasti pro co nejširší vrstvy návštěvníků. Zvláštní pozornost bude věnována rozvoji edukačních aktivit.

V nové převážně jednopodlažní muzejní budově se dvěma galeriemi bude stálá expozice, v níž budou zakomponovány odkryté archeologické vrstvy i s unikátními nálezy. Budova bude skýtat jedinečné výhledy na jezero a Děvín, a přesto citlivě zapadne do pálavské krajiny. Právě způsob zohlednění archeologických situací v kontextu prezentace kulturního dědictví činí tento projekt jedinečným. Zvenčí bude objekt vypadat jako louka s nepravidelně rozmístěnými světlíky z bílého pohledového betonu.

Hlavní budova, stávající z výstavních prostor, administrativního, technického a sociálního zázemí, je řešena jako železobetonový monolit. Interiér bude utvářen kombinací pohledového betonu s reliéfními otisky nehoblovaných prken, dubového dřeva a skla. Budova bude napojena na nově budované inženýrské sítě a příjezdovou komunikaci s parkovištěm. Pro zajištění budoucího provozu vzniknou tři nové úvazky.

Financování projektu, jehož cena je bezmála 96 mil. Kč, je umožněno díky dotaci z programu ROP Jihovýchod. Téměř 20 miliony korun podpořil tento projekt Jihomoravský kraj. Ve veřejné zakázce bylo jako dodavatel stavebních prací vybráno sdružení firem OHL ŽS, a.s. a SKR stav, s.r.o.

Zdroj a foto: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci