"Žádné změny směrem dovnitř chodu úřadu nechystám," zdůraznil Varvařovský ve středu, po čtyřiadvaceti hodinách pobytu v úřadu lokalizovaném v Údolní ulici.
Případné změny ve fungování Kanceláře veřejného ochránce podle něj pravděpodobně chystá vláda, která chce dát úřadu další kompetence. "To se mi ale příliš nelíbí, už nyní je kompetencí úřadu veřejného ochránce zřejmě více, než mají podobné instituce v Evropě," řekl.
Varvařovský zároveň zamítl spekulace o zřízení poboček Kanceláře veřejného ochránce práv v regionech. "Domnívám se, že veškerou agendu lze jako dosud zvládnout z jednoho místa," zdůraznil. První novinkou, kterou chce v úřadu prosadit je ta, aby ombudsman mohl sám ve veřejném zájmu podat u soudu žalobu a nebyl odkázán na pouhé prostřednictví státního zástupce.
Ombudsman sám přiznal, že profesně je mu nejbližší ústavní právo. Vzhledem k desetileté praxi u Ústavního soudu se však setkal se všemi oblastmi justice a spravedlnosti.
Právní povědomí lidí v Česku je podle Varvařovského v současné době nevalné, právní úroveň soudů mnohdy také. Ombudsman tvrdí, že na vině je zčásti kvalita mnoha zákonných předloh, někdy dogmatický výklad práva, při kterém soudci nepřihlížejí k spravedlivému výsledku sporu, ale mnohdy také k chování a postojům veřejnosti.
"My lidé často žehráme na to, jak je právo špatně vymahatelné, ale málo kdo z nás si položí otázku, jak k právní kultuře sám přispívá," řekl ombudsman. Zmínil v této souvislosti například v Česku mimořádně rozšířenou agendu sporů, při kterých si rodiče vyřizují osobní účty prostřednictvím soudních tahanic o děti. "Lidé v Česku také často zapomínají na prastaré pravdy: smlouvy se mají plnit, nikomu se nemá škodit a moje svoboda končí tam, kde začíná svoboda jiného," dodal Varvařovský.