Umístění: Jižní Morava Politika ČSSD si na sjezdu zvolí předsedu, šance Sobotky a Haška jsou vyrovnané

ČSSD si na sjezdu zvolí předsedu, šance Sobotky a Haška jsou vyrovnané

Brno, 18. března 2011 (MEDIAFAX) - Dosavadní šéf ČSSD Bohuslav Sobotka nebo jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) jsou hlavními favority páteční volby nového předsedy strany v Brně. Ačkoliv existují mezi postoji obou kandidátů velké rozdíly, oba prohlašují, že v případě svého vítězství chtějí toho druhého v křesle místopředsedy.

sobotka-hasek-250

 

Stejně jako hejtman i Sobotka zdůrazňuje, že hlavním úkolem nového vedení bude stranu sjednotit. O svých šancích hovořit příliš nechtějí, oba totiž od krajů získali shodně sedm nominací.

Čtyřiatřicetiletý hejtman Jihomoravského kraje a šéf Asociace krajů ČR Michal Hašek získal nominaci od sociálních demokratů v Pardubickém, Jihočeském, Ústeckém, Zlínském, Plzeňském a Libereckém kraji a v Praze. Ačkoliv měl během nominačního souboje dlouho navrch nad svým sokem, ten ho díky ziskům na závěrečných konferencích dohnal.

Téměř čtyřicetiletý úřadující předseda ČSSD a někdejší ministr financí Bohuslav Sobotka získal podporu v Pardubickém, Karlovarském, Plzeňském, Středočeském, Olomouckém a Jihomoravském kraji a na Vysočině. Pro žádného z nich se nerozhodly krajské organizace v Moravskoslezském a Královéhradeckém kraji.

Krajské nominace však nejsou pro delegáty sjezdu nijak závazné. Řídí se jimi zhruba jen z jedné třetiny. Hlavní roli hraje spíš vlastní úsudek, aktuální situace a v neposlední řadě i zájmové skupiny ve straně. Samotná volba vedení je tajná.

Média spekulují o dohodě, podle níž by v případě Sobotkova vítězství usedl do křesla prvního místopředsedy Hašek a naopak. Ani jeden však novinářům nechtěl spekulaci potvrdit. "Slávka Sobotků bych ve vedení ČSSD rozhodně chtěl, po sjezdu musí být ČSSD stranou silnou, sebevědomou a jednotnou," prozradil Hašek agentuře Mediafax.

Ačkoliv politika obou kandidátů není diametrálně odlišná, mají v mnohém rozdílné názory. Hašek například již dříve připustil, že by sociální demokraté mohli poplatky ve zdravotnictví ponechat. To je však pro Sobotku nepřijatelné, ČSSD jejich zrušení požaduje dlouhodobě a v roce 2008 s tímto tématem dokonce vyhrála krajské volby.

Zatímco Sobotka se staví jako velký kritik kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS), Hašek chce straně v parlamentu vybudovat koaliční potenciál a s vládou je ochoten jednat. Hejtman je navíc autorem takzvaného Desatera ČSSD nové generace, podle kterého by sociální demokraté měli mít široký koaliční potenciál a měli by se zbavit nálepky strany zadlužující zemi.

Na post místopředsedy musí sociální demokraté podle stanov zvolit alespoň jednu ženu. V sobotu se budou ucházet o místopředsednické křeslo poslankyně Dana Váhalová (44), místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (56), stínová ministryně školství Vlasta Bohdalová (53), exministryně zdravotnictví Milada Emmerová (66), senátorka Božena Sekaninová (53), exposlankyně Ludmila Navrátilová (45) a bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová (62).

O křeslo místopředsedy svede souboj mužů daleko víc. O post se podle dosavadních informací uchází poslanci Jaroslav Foldyna (51), Jan Hamáček (32), hejtman Jiří Zimola (39), hejtman David Rath (45), kandidát do Senátu Jiří Dienstbier ml. (42), předseda pražské ČSSD Petr Hulínský (43) nebo bývalý místopředseda strany Martin Starec (48).

Křeslo se pokusí obhájit i současní místopředsedové. Patří mezi ně brněnský primátor Roman Onderka (45), poslanec Zdeněk Škromach (54), místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (54) a poslanec Milan Urban (52).

Delegáti by měli zvolit i nového čestného předsedu, tím by se měl stát pravděpodobně Valtr Komárek, neboť je jediným kandidátem.

Sjezd ČSSD, který o novém vedení strany rozhodne, se uskuteční 18. a 19. března na výstavišti v Brně. V pátek si delegáti zvolí nového předsedu strany, místopředsedové vzejdou ze sobotních voleb.

Karolina Brožová, Filip Nachtmann

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci