Umístění: Jižní Morava Politika Jihomoravská ČSSD zahájila koaliční rozhovory s KDU-ČSL

Jihomoravská ČSSD zahájila koaliční rozhovory s KDU-ČSL

Hasek-a-Juranek-1Brno, 30. října 2012 (MEDIAFAX) - Jihomoravský kraj povede v příštích čtyřech letech staronová koalice ČSSD s KDU-ČSL. Socialisté dali po dvou týdnech rozhovorů s lidovci i komunisty přednost svému dosavadnímu koaličnímu partnerovi, se kterým jižní Moravu spravovali v posledních dvou letech.

"Lidovci dostávají první šanci na uzavření koalice, je na nich, jestli ji uchopí," shrnul výsledky dosavadního vyjednávání hejtman Michal Hašek (ČSSD), který si křeslo "prvního muže kraje" ponechá.

V úterý odpoledne začnou socialisté s lidovci pracovat na společném programovém prohlášení, koaliční smlouvu chtějí obě strany podepsat do týdne.

Podle lidovecké dvojky Davida Macka je pro KDU-ČSL zásadní rozšíření společných nákupů energií mimo krajem zřizované organizace a výstavba domů nebo bytů pro důchodce a mladé rodiny. Programové shody však označili obě strany za velké.

Zkrátka nepřijdou na jižní Moravě ani komunisté, podle volebních výsledků druhá nejsilnější strana v kraji. I tato strana se ve svém programu s ČSSD a KDU-ČSL příliš neliší. V novém zastupitelstvu by tak KSČM získají tři křesla uvolněných zastupitelů. "Zástupci KSČM budou stejně jako v minulém volebním období chodit na jednání krajské rady a k dispozici jim budou veškeré dokumenty, které budeme schvalovat," upřesnil Hašek.

"Jsme připraveni pracovat pro kraj," řekl jejich lídr Vojtěch Adam, který s podobným vývojem vyjednávání počítal. "Hejtman dopředu jasně avizoval svůj příklon k lidovcům," poznamenal. Dodal, že navzdory tomu pozice komunistů jako druhé nejsilnější strany v kraji ve vedení hejtmanství výrazně posílila.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Kryštof Turek

Víno z blízka