Vysoké deficity veřejných rozpočtů představují podle Potůčka, profesora Karlovy univerzity a absolventa London School of Economics and Political Science vážný problém, ohrožující budoucí kvalitu života obyvatel a celkovou prosperitu Česka.
"Vláda, vedená scestnou tezí, že jen podnikatelský sektor je tvůrcem bohatství společnosti, nabízí řešení deficitu cestou dalšího relativního a leckdy i absolutního snižování příjmů veřejných rozpočtů a veřejných výdajů," řekl Potůček.
Česko je přitom podle něj už jejich současnou výší ve vztahu k hrubému domácímu produktu na samotném chvostu v Evropské unii. "Doplácejí na to všechny významné oblasti veřejných služeb - zdravotnictví, školství, kultura, sociální péče, výzkum a vývoj, podpora bydlení, bezpečnost, dopravní infrastruktura, všichni jejich zaměstnanci a v konečném součtu především samotní lidé," nastínil Potůček.
ČSSD je podle něj připravena podílet se na ozdravení veřejných financí. "Chceme důsledně bojovat s korupcí v hospodaření s veřejnými penězi zavedením systému zaručujícího transparentnost zadávání veřejných zakázek," řekl. Dodal, že jeho strana chce zakázky systémově kontrolovat a případné usvědčené pachatele trestných činů tvrdě trestat.
"Příjmy veřejných rozpočtů zvýšíme důkladnou revizí celého daňového systému," prohlásil Potůček. Podle něj je nezbytný návrat k progresivnímu zdanění fyzických osob, k zvýšení daně z příjmů korporací, zvýšení majetkových daní, zdanění hazardu stejným způsobem jak je tomu u jiného podnikání. ČSSD se hodlá zasadit také o zavedení majetkových přiznání a posílení policie a státního zastupitelství v boji s daňovými úniky.
Sociální demokracie v pondělí zároveň vyzvala vládní koaliční strany k diskusi, která by pomohla diagnostikovat problémy veřejných výdajů.
"Víme, že dosažení shody o tom, jak řešit nahromaděné problémy ve veřejných službách je v současné rozjitřené politické atmosféře v zemi velmi obtížné. I proto upozorňujeme vládu, že jakékoliv jednostranné kroky, které by se rozhodla podniknout bez širší konzultace s opozicí a odbornou i občanskou veřejností, představují příliš vysoké riziko nevyváženosti, nekompetence a neefektivnosti," řekl Potůček.
Zvolit tuto cestu by podle něj bylo "riskantní především pro české občany, nicméně ve svých důsledcích i pro vládu samotnou".