Dopady důchodové reformy, která je pro ČR nezbytná, mohou být pozitivní i negativní, ale dopadnou na všechny, uvedl Štěch. Dopady by podle něj však mohly být mnohem menší, kdyby vládní koalice neuvažovala o vyvedení části peněz do soukromých fondů, takzvaném opt-outu, a ještě nesnižovala výběr sociálního pojištění.
Za problém šéf Senátu považuje, že se peníze lidí svěří do rukou soukromníků. "To, co nám funguje, tedy systém České správy sociální zabezpečení, bychom měli stabilizovat, rozvíjet a provádět parametrické změny," myslí si. "Když ty soukromé fondy zkrachují, tak už není proti komu demonstrovat, protestovat a žádat nějaké změny, protože už není kde brát," dodal.
Důchodová reforma současné vládní koalice počítá se zvýšením věku odchodu do důchodu, který by se v roce 2035 navýšil až na 67 let. Systém by pak pracoval s matematickým vzorcem, který by zvyšoval věk odchodu na odpočinek podle průměrné délky života a naděje na dožití. Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) k tomu stát nutí nepříznivý demografický vývoj.