Umístění: Jižní Morava Politika Kraj chystá ústavní stížnost proti NSS, který zakázal horkovod Dukovany - Brno

Kraj chystá ústavní stížnost proti NSS, který zakázal horkovod Dukovany - Brno

Brno, 14. června 2012 (MEDIAFAX) - Jihomoravští krajští radní ve čtvrtek doporučili zastupitelstvu schválit ústavní stížnost proti rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, které znemožnilo výstavbu horkovodu z jaderné elektrárny Dukovany do Brna. Řekl to radní David Macek (KDU-ČSL).

Dukovany-vb250

 

"Napadneme rozsudek, kterým Nejvyšší správní soud zrušil náš záměr na vedení koridoru pro horkovod," řekl Macek. Dodal, že podle krajských radních se jedná o mimořádně významný projekt pro Brno i obce, kterými by horkovod procházel. "Znamenal by přínos pro ekologii a pravděpodobně by se díky němu snížily ceny tepla v Brně. Určitě by měl vliv také na čistotu ovzduší," mastínil Macek.

Stavbu horkovodu stopnul letos Nejvyšší správní soud. Vyhověl totiž námitkám obce Tetčice u Rosic, které se nelíbilo vedení horkovodu z jaderné elektrárny přes jejich katastr.

Podle krajských radních je v odůvodnění rozsudku Nekvyššího správního soudu řada sporných věcí, kvůli kterým stojí za to se obrátit na Ústavní soud. "Jde nám zejména o porušení práva na samosprávu, porušení práva na zákonného soudce, prolomení dělby moci ve státě, nerespektování rozdělení působnosti a organizace soudů, nerespektování vázanosti soudce při jeho rozhodování zákonem a významné omezení práva na spravedlivý proces," vyjmenoval Macek.

Lidovecký krajský radní, který má na starosti územní plán jižní Moravy současně upozornil na zahájení takzvané "velké žaloby" na Zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje, která se začne u Nejvyššího správního soudu projednávat v úterý 19. června. Čtrnáct obcí a dvanáct subjektů v ní napadá koncepci dopravní struktury kraje a její klíčové dopravní stavby. V této souvislosti Macek připomněl, že zásady územního rozvoje kraje podpořily letos při definitivním schvalování všechny politické kluby krajského zastupitelstva - jak kolaliční ČSSD a KDU-ČSL, tak opoziční ODS a KSČM. "Hájíme proro u soudu jasné většinové stanovisko, které je významné pro celý kraj," připomněl radní Macek.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Václav Buk

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci