Umístění: Jižní Morava Politika Kraj podá žalobu proti rozhodnutí ČBÚ ve věci dobývacího prostoru Uherský Ostroh

Kraj podá žalobu proti rozhodnutí ČBÚ ve věci dobývacího prostoru Uherský Ostroh

Brno, 11. srpna 2022 - Rada Jihomoravského kraje 10. srpna 2022 schválila žalobu proti rozhodnutí Českého báňského úřadu (ČBÚ), kterým bylo změněno rozhodnutí Obvodního báňského úřadu (OBÚ) o stanovení dobývacího prostoru Uherský Ostroh. Kraj nesouhlasí s rozhodnutím ČBÚ i OBÚ, protože předmětný záměr těžby štěrkopísku v Uherském Ostrohu bude mít jednoznačně negativní vliv na blízký vodní zdroj Bzenec-komplex.

tezba sterkopisek

 

Ochrana vodárenského zdroje u Uherského Ostrohu má pro Jihomoravský kraj nejvyšší prioritu. Jedná se o jeden z největších vodárenských zdrojů v České republice zásobující cca 140 tisíc obyvatel Jihomoravského regionu. V případě stanovení dobývacího prostoru se jedná o vysoce závažný zásah do území, kdy už rozhodnutí ČBÚ a OBÚ znamená možnost využití území k těžbě, a to jednoznačně ve prospěch těžařské společnosti, kdy je přitom reálná hrozba nevratného poškození či ohrožení vodního zdroje.

„Za současné situace, kdy se vzhledem k nedostatku vody zvyšuje význam každého stávajícího zdroje, není možné přehlížet důvodné obavy a námitky kvůli soukromému zájmu na těžbě,” dodává náměstek pro životní prostředí Lukáš Dubec. „Jihomoravský kraj nesouhlasí s odůvodněním rozhodnutí odvolacího orgánu a považuje toto odůvodnění za nedostatečné. Odvolací orgán v rámci odvolacího řízení zvýhodnil těžbu štěrkopísku, která je jednoznačně podnikatelským zájmem jednotlivce. Jihomoravský kraj se s tímto názorem odvolacího orgánu neztotožňuje. Naší prioritou je ochrana vodních zdrojů pro obyvatele Jihomoravského kraje,“ uzavírá Dubec, který je pověřen jednat jménem Jihomoravského kraje v soudním řízení.

Zdroj: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci