Umístění: Jižní Morava Politika Kraj vypracuje do dvou let nové dokumenty, verdikt NSS plán rozvoje nemění

Kraj vypracuje do dvou let nové dokumenty, verdikt NSS plán rozvoje nemění

Brno, 21. června 2012 (MEDIAFAX) - Politické vedení jihomoravského krajského úřadu počká na vyhotovení písemného rozsudku, kterým ve čtvrtek Nejvyšší správní soud zrušil zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje a v šedesátidenní lhůtě zváží, zda proti verdiktu podá stížnost u Ústavního soudu.

papiry_v_rukou250

 

Na mimořádné schůzi vyvolané čtvrtečním rozhodnutím Nejvyššího správního soudu se na tom shodli představitelé všech politických stran zasedajících v krajském zastupitelstvu. Zrušení zásad územního rozvoje totiž pro vedení jihomoravského krajského úřadu mimořádně špatnou a neočekávanou zprávou. Klíčový rozvojový dokument dlouhodobě podporují všechny partaje - jak koaliční ČSSD a KDU-ČSL, tak opoziční ODS a KSČM.


Související článek: NSS zrušil zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje


"Na našich plánech do budoucna se vůbec nic nemění," prohlásil jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). "Ihned začneme pracovat na nové dokumentaci tak, aby byla v naprostém pořádku formálně i procesně," dodal.

Nejvyšší správní soud ve čtvrtek zrušil zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje s výjimkou stížnosti obcí proti trasování horkovodu z Dukovan do Brna. Precedenční verdikt v českém soudnictví vynesla soudkyně Marie Žišková.

NSS se zabýval všemi jevy, které dopadají na život lidí souběžně. Soudci podle Žiškové zjistili, že posouzení vlivu staveb na život lidí a přírody jsou v zásadách územního plánu pouze pojmenovány.
"Nebylo provedeno hodnocení významnosti jevů a především pak existence kumulativních a synergických vlivů nebyla zohledněna při výběru variant jednotlivých dopravních koridorů," řekla Žišková.

Hašek zároveň označil rozhodnutí NSS co do rozsahu za bezprecedentní. "Z více než desítky napadených okruhů vyhověl soud třem až čtyřem okruhům. U ostatních naopak potvrzoval stanoviska krajského úřadu, které byly v zásadách obsaženy," řekl Hašek. V této souvislosti přivítal, že Nejvyšší správní soud dal ve většině sporných případů za pravdu krajskému úřadu. "Při zpracovávání nových dokumentů se alespoň budeme moci opřít již o jednou vyřčené stanovisko soudu,“ řekl.

Hejtman zároveň připomněl, že u některých projektů vycházel kraj z chybných výchozích dokumentů a metodických zadání, která jeho představitelům poskytla resortní ministerstva. "Budeme určitě žádat po státu náhradu škod za rozhodnutí, která jsme učinili podle chybných podkladů," řekl Hašek

Na plánech kraje postavit klíčovou rychlostní silnici z Brna do Vídně přes Mikulov nebo na vedení silnice mezi Brnem a Svitavami se podle krajského politického vedení nic nemění. Případné zahájení důležitých staveb se však nejméně o dva roky zdrží. Tak dlouho totiž bude trvat, než krajský úřad zpracuje nové dokumenty, které by měly obstát i při dalším případném soudním přezkumu.

Jihomoravští politici se shodli na tom, že soudním zrušení zásad územního plánu není bezprostředně ohrožena žádná klíčová stavba - stát totiž na velké dopravní stavby na jižní Moravě neměl a nemá peníze. "Naše krajské priority totiž nejsou prioritami státu, potažmo ministerstva dopravy," poznamenal Hašek.

Nejvyšší správní soud ve čtvrtek zrušil zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje s výjimkou stížnosti obcí proti trasování horkovodu z Dukovan do Brna. Precedenční verdikt v českém soudnictví vynesla soudkyně Marie Žišková. NSS se podle ní zabýval všemi jevy, které dopadají na život lidí souběžně. Soudci ale zjistili, že posouzení vlivu staveb na život lidí a přírody jsou v zásadách územního plánu v řadě případů pouze pojmenovány a zásady zrušili jako celek. "Nebylo provedeno hodnocení významnosti jevů a především pak existence kumulativních a synergických vlivů nebyla zohledněna při výběru variant jednotlivých dopravních koridorů," vysvětlila Žišková.

Nejvyšší správní soud posuzoval ve více jak desetihodinovém jednání námitky 14 obcí a 13 jednotlivých majitelů nemovitostí podalo více než stostránkový návrh, ve kterém napadali konkrétní vady, které podle nich zásady územního plánu měly. Stěžovatelé nesouhlasili například s vedením trasy rychlostní silnice R52, která spojuje Brno s rakouskými hranicemi. Měli výtky také proti koridoru silnice R43 mezi Brnem a Svitavami. Některým obcím a majitelům nemovitostí nelíbil ani způsob projednávání a schvalování zásad."Podle nich se Krajský úřad Jihomoravského kraje dostatečně nevypořádal s námitkami a připomínkami obcí a jednotlivců.

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci