"Žaloba je připravená, nebudeme ji ale v tuto chvíli podávat," prohlásil po jednání šéf krajské asociace Michal Hašek (ČSSD). Reagoval tak na situaci, kdy ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) odmítá dodržet memorandum o financování železniční dopravy ve výši 2,6 miliardy korun ročně, na kterém se kraje před dvěma lety dohodly s kabinetem Jana Fischera.
Zástupci krajů a rezortu dopravy vyjádřili optimismus při řešení situace pro rok 2012. Na problém mají v současnosti dva recepty. Zatímco ministr Dobeš svoji variantu odtajnit nechtěl, hejtmani plánují vytěžit dodatečné prostředky ze snížení spotřební daně na naftu. Stínový ministr dopravy a šéf Plzeňského kraje Milan Chovanec (ČSSD) připomněl návrh hospodářského výboru, podle kterého má snížení této daně o 2,5 procenta přinést do rozpočtu pět až devět miliard korun.
"Budeme obě varianty propočítávat a sejdeme se znovu," konstatoval ministr Dobeš. Zdůraznil ale, že případný zásah do skladby daňových příjmů státního rozpočtu na příští rok musí být předjednaný s koaličními partnery, tedy TOP 09 a ODS. "Naše rovnice je jednoduchá, 2,6 miliardy v memorandu se musí rovnat sumě 2,6 miliardy v dotacích na příští rok," podtrhl Hašek. Připustil ale, že kraje s ohledem na ekonomickou situaci Česka nevylučují možnost ústupků.
Jednání mezi ministerstvem dopravy a Asociací krajů ČR má pokračovat. Hašek usiluje o to, aby na další schůzce byl i premiér Petr Nečas (ODS) a ministr financí Kalousek. Z hlediska funkcí jde totiž o stejné osoby, které v roce 2009 s kraji memorandum uzavíraly.
"Není tady žádný právní názor, že dohoda je neplatná," trval šéf hejtmanů na svém. Na dotaz agentury Mediafax odmítl i scénář, který v září načrtnul šéf rezortu financí. Ten sice odmítá uznat platnost memoranda až do roku 2019, jak zněla původní dohoda, byl ale ochotný přistoupit na vládní deklaraci. Ta by řešila financování regionální železniční dopravy do konce funkčního období stávajícího kabinetu, tedy zřejmě do roku 2014.
Nečasova vláda podle Haška neměla s plněním memoranda problém až do chvíle, než Ústavní soud zrušil 50procentní zdanění státní podpory stavebního spoření plánovaného na letošní rok. "Vidím světýlko na konci tunelu při financování regionální železniční dopravy na rok 2012. Chceme s vládou jednat ale o další platnosti memoranda," zdůraznil Hašek.
Šéf Asociace krajů ČR vyjádřil také přesvědčení, že se do dozorčí rady Českých drah vrátí po dohodě nad dotacemi zástupce krajů. Kvůli chystanému soudnímu sporu byl totiž z této funkce v pátek odvolaný hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas (ČSSD). Ministr Dobeš měl jeho odvolání nařídit z vůle premiéra Nečase a zabránit tak krajům, aby sbíraly argumenty pro avizovaný soud.
Před jednáním s kraji vyjednával ministr dopravy také s majitelem společnosti Student Agency Radimem Jančurou o možném vstupu jeho dceřiné společnosti RegioJet na trať Praha-Brno-Břeclav. Jakkoli je Dobeš podle svých slov myšlence liberalizace železnice nakloněný a podporuje ji, Jančura tentokrát neuspěl.
Ministr chce do konce roku svolat kulatý stůl se všemi potenciálními alternativními dopravci, aby s nimi předjednal podmínky tendrů na provozování dalších pěti tratí v Česku, které chce jeho rezort vypsat v roce 2012. Jančurovy žluté vlaky zatím jezdí na trati Praha-Ostrava.