"Za vinaře se budu rvát," prohlásil ve čtvrtek Husák, který je zároveň místopředsedou poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové. Žádná okolní země takzvané tiché vino zdaněno nemá a podle Husáka by tomu tak nemělo být ani v Česku.
"Budu osobně vyjednávat s ministrem Kalouskem o vyjmutí malovinařů z tohoto zdanění. Malovinaři jsou kromě produkce vína i významným tvůrcem krajiny, utvářejí půvab našeho jihomoravského venkova a nesmějí být takto finančně zatížení," řekl Husák.
Podle něj ještě není daň z vína odsouhlasena, věc je na začátku projednávání. "Věřím, že se mi podaří ministra Kalouska přesvědčit," dodal Husák.
Podobný názor zastává i předseda poslaneckého kulubu TOP 09 a šéf Starostů a nezávislých Petr Gazdík. "Nezvednu ruku pro nic, co by poškodilo domácí vinaře. Jejich podpora není totiž stejná jako v ostatních zemích Evropy. Dostávají totiž pouze třetinu dotací proti kolegům v jiných zemích," vysvětlil. Šéf klubu nebude podle svých slov hlasovat ani pro opatření, která by jakkoliv zvýšila administrativní zatížení vinařů.
Podle Gazdíka bude hodně záležet na tom, v jaké podobě ministerstvo financí návrh zákona předloží. "Neměl bych problém hlasovat například pro zdanění levného nekvalitního krabicového vína, které se k nám ve velkém vozí ze Španělska, Itálie nebo Makedonie," připustil.
Jihomoravští politici a vinaři začali proti vládnímu návrhu na zavedení spotřební daně z vína sepisovat petici. "Vyměření spotřební daně na tiché víno je likvidační pro celý sektor vinařství. Víno patří k historii a kultuře jižní Moravy. Kombinace zavedení spotřební daně z vína a zrušení takzvané zelené nafty je útok vlády, který poškodí zejména oblasti Hodonínska, Znojemska a Břeclavska. To jsou regiony, kde je už nyní vysoká nezaměstnanost," řekl jihomoravský hejtman a stínový ministr zemědělství Michal Hašek (ČSSD).