"Proč kandiduji na předsedu ČSSD? Tím důvodem jsou dvě vize, které bych rád obhájil a prosazoval," začal Sobotka. "Ta první je stará 21 let. Když jsem se na konci roku 1989 rozhodl přispět k obnově sociální demokracie, dělal jsem to proto, aby vznikla slušná, nekomunistická levicová strana," pokračoval.
Druhou vizí je podle Sobotky vize silné sociální demokracie, která dokáže získat většinu společnosti pro myšlenku sociálního státu a bude Českou republiku ovlivňovat déle než jedno volební období. "O program sociální demokracie je totiž třeba vést souboj každý den."
Sociální demokraté musí podle Sobotky najít odvahu změnit sebe sama a vystoupit z defenzivní pozice, kterou v současné době zastávají. "Máme silnou tradici progresivní a reformistické strany. Musíme najít cestu k užitečným, potřebným a sociálně spravedlivým reformám," podotkl.
ČSSD prý zároveň musí zamezit politice snižování daní, omezit úniky a zavést majetková přiznání. Klíčový je podle něj i boj s korupcí a podpora konkurenceschopnosti založená na odmítnutí snižování mezd a odvodů: "Cesta k prosperitě vede přes investice do vzdělání, vědy a výzkumu," uvedl.
"ČSSD musí masivně zesílit a získat podporu nových společenských skupin. Na novém programu již nemůžeme pracovat sami, na jeho tvorbě by se měli podílet například i levicoví intelektuálové," nastínil Sobotka delegátům sjezdu jeden z hlavních úkolů, které stranu čekají.
Strana by měla veřejnosti představit především věrohodnou vizi budoucnosti, sociální demokraté také musí stát za svými hodnotami. "Přizpůsobovat náš program koaličním partnerům je začátek konce," prohlásil Sobotka.
Ten svůj projev uzavřel tím, že věří v posjezdovou spolupráci s jihomoravským hejtmanem a svým protikandidátem na předsedu Michalem Haškem, sociální demokraté prý ze sjezdu odjedou posíleni.
"Jsem přesvědčen, že o předsedovi musí rozhodovat jeho program a ne zákulisní dohody. Politická strana není jen stroj získávání vlivu a moci," dodal Sobotka.