Umístění: Jižní Morava Tipy na výlet Napoleonští vojáci obsadí v sobotu slavkovský zámek

Napoleonští vojáci obsadí v sobotu slavkovský zámek

Slavkov, 11. srpna 2015 - Vojáci v dobových kostýmech, salvy z pušek i děl, nefalšovaná bitva či ohňostroj. Nejen toto čeká v sobotu 15. srpna na návštěvníky slavkovského zámku, kde se u příležitosti 246. výročí narození Napoleona Bonaparta uskuteční akce s názvem Napoleonské hry.

napoleonske dny slavkov u brna 2015 krystof turek

 

V zámeckém parku budou téměř celý den probíhat komentované ukázky výcviku jednotlivých druhů zbraní a jezdectva, přehlídky uniforem a praporů. Součástí budou i dovednostní soutěže vojáků, kdy budou vojáci prověřeni např. v rychlosti střelby, sekání šavlí apod.. Vyvrcholením vojenské části programu pak bude v 16.00 hodin bitevní střet v zámeckém parku, který opět připomene vybranou část bitvy z napoleonských válek.

Vedle vojenského části bude pro návštěvníky připravena i část zaměřující se na život tehdejší aristokracie, jejímž vyvrcholením bude od 20.00 hodin Zámecký historický bál v Historickém sále zámku.

Celý letošní program však bude zaměřen na připomínku jednoho z nejvýznamnějších Napoleonových velitelů dosáhnuvšího hodnosti Maršál Francie, Luise Berthiera, od jehož úmrtí letos uplyne 200 let. S jeho jménem je spojována realizace Napoleonových tažení od roku 1800 až do roku 1814. Pravou rukou císaře byl i v bitvě u Slavkova, kde se účastnil i geniálního tahu této bitvy, proslulého Napoleonova lvího skoku, který rozhodl celou bitvu a vešel do dějin.
 
V závěru sobotního programu od 21.30 hodin budou vypáleny slavnostní salvy k narozeninám císaře Napoleona, na které volně naváže multimediální program spojený s videomappingem a doplněný ohňostrojem s názvem „Berthier“. Unikátní videomapping promítaný přímo na průčelí zámku připomene význam a život maršála Berthiera.

Tak jako každý rok se i letos mohou návštěvníci Napoleonských her těšit na bohatý doprovodný program. Na nádvoří zámku bude připraven Zámecký košt vín s prezentací a výstavou moravských vín, tradičně zahájený ukázkou dobové sabráže z koňského sedla. V zámeckém parku bude po celý den probíhat řemeslný jarmark s nabídkou nejrůznějších výrobků, pochutin a nápojů.

Prohlídkovou trasu zámku ožijí kostýmovanými prohlídkami s napoleonskou tématikou přibližující vedle osobnosti císaře Napoleona i další postavy, které na zámku v minulosti žily. Zkrátka nepřijdou ani návštěvníci expozice Austerlitz - malé město velkých dějin, pro něž je na tento den připravena speciální sleva.

Jana Slouková, ilustrační foto: Kryštof Turek 


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci