Brno na přelomu května a června znovu zažije pořádný nápor statisíců lidí – jihomoravská metropole totiž bude již podvanácté hostit mezinárodní soutěžní přehlídku ohňostrojů pod názvem STAROBRNO – IGNIS BRUNENSIS. Podrobnosti o chystané akci nám prozradil Jiří Morávek, generální ředitel reklamní společnosti SNIP & CO, která je hlavním producentem ohňostrojné přehlídky.
V letošním roce se náročné ohňostrojné publikum může těšit na společnosti Pirotecnia Igual ze Španělska, Pyrovision z Rakouska a Grupo Luso Pirotecnia z Portugalska. Všechny tyto společnosti se zúčastní v hlavní soutěži. Mimo soutěž se pak přehlídky dále účastní české společnosti Theatrum Pyroboli a Flash Barrandov SFX. Letošní novinkou pak bude speciálně sestavený mezinárodní Ignis Brunensis Team, který připravuje ohňostrojné intermezzo u příležitosti neformálního zasedání ministrů zemědělství a rybářství států EU v Brně.
Kde budou letos odpalovací místa? A budou ohňostroje i na Brněnské přehradě, i když má snížený stav hladiny?
Ohňostroje na přehradě určitě budou, dokonce se širší odpalovací lokací než v předchozích letech. Určitě se zvýší atraktivita přehlídky na polovypuštěné přehradní hladině. Tato kombinace nabídne návštěvníkům nezvyklé ohňostrojné pohledy a světelné scenérie a Brno zřejmě získá v této kombinaci i světový primát. Další osvědčené ohňostrojné lokality jsou Denisovy sady pod Petrovem, hrad Špilberk, areál pivovaru Starobrno a brněnské výstaviště.
Kolik návštěvníků na jednotlivých představeních očekáváte?
V loňském roce zhlédlo celkem sedm ohňostrojů kolem 1,2 miliónu diváků. Jen na japonský ohňostroj byla návštěvnost 200 tisíc lidí. Celý festival zábavy pak zhlédlo téměř 1,5 miliónu diváků. Pokud počasí dovolí, rádi bychom letos dosáhli podobné návštěvnosti.
Jsou mezi jednotlivými ohňostrůjcovskými „školami“ rozdíly? Dají se od sebe ohňostroje rozeznat, např. český od španělského?
Rozdíly samozřejmě existují a ohňostroje s hudbou jsou rovnocenným konkurentem jinému vysokému umění. Stejně jako ovlivňují mentalita a národnostní naturel třeba taneční umění, ovlivňují tyto národnostní charaktery i ztvárnění ohňostrojné show. Svoji roli sehrává také tradice v jednotlivých zemích.
Jak hodnotíte festival od doby jeho vzniku?
Přehlídka ohňostrojů STAROBRNO-IGNIS BRUNENSIS prošla obrovským vývojem. V roce 1998 jsme začínali v národní přehlídce na Kraví hoře, od roku 2003 je hlavní soutěž mezinárodní a probíhá na Brněnské přehradě. Pokud pominu rostoucí návštěvnost a samozřejmě i celkový programový rozsah, nejvíce mne těší stále velký a rostoucí zájem ze strany nejlepších světových společností o účast v Brně.

Potěšující jsou jistě nejen pro nás stále se zvyšující nároky a znalosti ohňostrojného řemesla publikem. Již několik let máme v Brně opravdu světovou ohňostrojnou show v nádherných lokalitách s vynikajícím publikem a nebývalým festivalovým souběhem zábavních, kulturních, prezentačních i odborných programů.
(tof)
Program
OHŇOSTROJNÉ PRELUDE, Denisovy sady
pátek 22. 5. / 22.30
THEATRUM PYROBOLI Česká republika
OHŇOSTROJNÁ EXHIBICE – Brněnská přehrada
sobota 23. 5. / 22.30
FLASH BARRANDOV SFX Česká republika
SOUTĚŽNÍ OHŇOSTROJE – Brněnská přehrada
středa 27. 5. / 22.30
PIROTECNIA IGUAL Španělsko
sobota 30. 5. / 22.30
PYROVISION Rakousko
OHŇOSTROJNÉ INTERMEZZO – hrad Špilberk a pivovar STAROBRNO
neděle 31. 5. / 22.30
IGNIS BRUNENSIS TEAM
SOUTĚŽNÍ OHŇOSTROJ – Brněnská přehrada
středa 3. 6. / 22.30
GRUPO LUSO PIROTECNIA Portugalsko
OHŇOSTROJNÉ GRANDFINÁLE – hrad Špilberk
pátek 5. 6. / 22.30
FLASH BARRANDOV SFX Česká republika