Největší a nejplodnější ovocný strom v celé Evropě. Ale také typický strom z vinohradů a lesů Slovácka a jižní Moravy, proslavený vynikajícími aromatickými plody či mimořádně tvrdým dřevem. Jeřáb oskeruše. Právě tento výjimečný strom bude mít již po osmé své slavnosti ve Tvarožné Lhotě na Strážnicku.
„Ještě před nedávnem přitom hrozilo oskoruším u nás i v Evropě vyhynutí. Nyní však zažívají novou vlnu obliby, lidé je opět vysazují k vinohradům, polním cestám do krajiny i lesů.
Od roku 1996 funguje i sdružení na záchranu oskoruší,“ doplňuje Hrdoušek.

A na co vše se mohou návštěvníci netradiční akce těšit? „V rámci fotografické soutěže Královna oskeruší bude představen strom, který bude nominován do celorepublikové soutěže Strom roku 2009. Dále proběhne odborná diskuse věnovaný významu a záchraně oskeruší v celé Evropě, jelikož Tvarožná Lhota je nositelem titulu Kvetoucí sídlo Evropy. Také je připraveno poznávání i chutnání dalších vzácných dřevin jako moruše, dříně, mišpule, řešetláky, jaderničky, durancie, špendlíky či kdoule. Součástí akce je samozřejmě také prodej stromků, jarmark řemesel, zabijačkové speciality a bohatý kulturní program s vystoupením mužského sboru z Vápenice, smíšeného sboru z partnerské obce Hanftal v Rakousku a tradičně zahraje i cimbálová muzika,“ dodává Hrdoušek. Akce se koná 18. dubna 2009 a začne již od 13 hodin ve Společenském domě v centru obce.
Památné jihomoravské oskeruše:
- Adamcova oskeruše, Žerotín. Obvod kmene: 458 cm, stáří cca. 400 let. Největší a zřejmě i nejstarší oskeruše v Evropě
- Karlova oskeruše, Strážnice. Obvod kmene 337 cm, stáří cca. 300 let.
- Špidurova oskeruře, Tvarožná Lhota. Obvod kmene 370 cm, stáří cca. 300 let.
- Nejedlíkova oskeruše, Kněždub. Obvod kmene 290 cm, stáří cca. 250 let.