Aktualizováno: Tuesday, 17. October 00:00

Umístění: Jižní Morava Tipy na výlet Zřícenina Cornštejn po rekonstrukci otevírá brány turistům

Zřícenina Cornštejn po rekonstrukci otevírá brány turistům

Cornstejn250Brno, 30. května 2011 - Rozhlehlá romantická zřícenina gotického hradu Cornštejn, postaveného ve 14. století, se tyčí nad Vranovskou přehradou. Rekonstrukce vyhlídkové plošiny, ochozu a sklepení zpřístupní turistům nová místa a zvýší jejich bezpečnost. Regionální operační program podpořil tento projekt dotací tři miliony korun. Projekt realizuje Jihomoravské muzeum ve Znojmě.

 

„Realizací projektu jsme rozšířili a zatraktivnili prohlídkové trasy, zvýšili komfort a bezpečnost pro návštěvníky i zaměstnance,“ říká Vladimíra Durajková z Jihomoravského muzea ve Znojmě. Nově návštěvníci vystoupí na oválnou dělostřeleckou baštu s vyhlídkovou plošinou a prozkoumají hradební sklepení. Kolem korun hradebních zdí jsou postaveny dřevěné ochozy, ze kterých je krásný výhled do údolí řeky Dyje, k Bítovu a na Chmelnici.

Klid a odpočinek je možné si dopřát v nové zastřešené čekárně. Vstupenku či občerstvení si návštěvník bude moci zakoupit v nově vybudovaných stálých objektech. V létě se na hradě konají představení s ukázkami soubojů s historickými zbraněmi. Komentované prohlídky hradu můžete navštívit od 1. června do konce září denně od 9.00 do 17.00 hodin. „Návštěvnická sezóna se rozšíří o dva měsíce, takže romantickou zříceninu budou moci navštívit v červnu a v září i školní výlety,“ dodává Vladimíra Durajková.   

Hrad stojí na úzké šíji, kterou ze dvou stran obtéká řeka Dyje. Sice v rozvalinách, ale středověk tu na vás stále dýchá a zdejší atmosféra je navíc opředena tajemnými pověstmi. Za kouzlem hradu putují ročně davy turistů. Cornštejn byl v roce 2008 vyhlášen jako nejromantičtější místo jižní Moravy. Okolí Vranovské přehrady nabízí návštěvníkům mnoho dalších výletních cílů - národní park Podyjí, hrad Bítov, barokní zámek Vranov nad Dyjí a také možnost projet se lodní dopravou po přehradě.

(red), foto: David Molík


Šalina - řádková inzerce