Ředitelé nemocnic Haška informovali, jak by se výpovědi lékařů v akci Lékařského odborového klubu nazvané Děkujeme, odcházíme promítly do provozu jednotlivých oddělení nemocnic. V Kyjově plánuje odejít 64 ze 148 lékařů, v Hodoníně 24 z 64. Pokud by nestáhli lékaři výpovědi, hrozí v Hodoníně zrušení chirurgie, anesteziologicko-resuscitačního oddělení a lůžkové části interny. "Jednáme o tom, že činnost oddělení chirurgie by se přesunula do Břeclavi," informoval ředitel hodonínské nemocnice Antonín Tesařík. Dodal, že po 1. březnu, kdy lékařům skončí výpovědní lhůta, zachová nemocnice provoz kardiocentra a pracoviště dialýzy.
V konkurenční nemocnici v Kyjově by se do problémů zřejmě dostala zejména chirurgie - výpověď tam nepodali pouze čtyři specialisté.
Hašek řekl, že o tom, co budou nemocnice dělat do budoucna, rozhodnou především sami lékaři. Problém je podle něj také v tom, že na konkrétní místa doktorů jsou vázána pracovní místa zdravotních sester a dalších zaměstnanců nemocnic. "Tito lidé výpovědi nepodali. Lékaři za ně prakticky rozhodnou, kam budou nemocnice směřovat do budoucna," řekl hejtman.
Kraj ustavil podle Haška k řešení možných dopadů hromadného odchodu doktorů speciální krizovou skupinu. "Do pondělí jsme analyzovali připravenost krajských nemocnic a aktualizovali stav výpovědí. Situace s nimi se totiž den ode dne měnila," řekl Hašek. Každý ředitel krajské nemocnice dostal proto podle hejtmana za úkol připravit vlastní plán, jak situaci řešit a jaké má požadavky vzhledem ke krajskému úřadu. "Vyhlašovat krizové stavy podle legislativy nebudeme," řekl nicméně Hašek s tím, že protikrizový plán bude na jižní Moravě definitivně hotov do 31. ledna.
Během února pak vyhodnotí bezpečnostní rada kraje rizika, která hromadný odchod lékařů pro jednotlivé špitály představují, 7. února pak vydá hejtmanství konkrétní doporučení, jak situaci zvládnout.