Krajský radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý (ČSSD) zároveň informoval o aktuálním počtu lékařů, kteří podávají výpověď v jednotlivých nemocnicích kraje. "V celém regionu je jich nyní více než pět set padesát," uvedl.
Nejvíce nespokojených lékařů je v Brně, ve fakultních nemocnicích U svaté Anny a v Bohunicích hrozí odchodem více než stovka doktorů. Hromadný odchod zhruba pěti až šesti desítek lékařů může paralyzovat i krajské nemocnice v Kyjově, Břeclavi a Vyškově. V Blansku a Ivančicích mají naopak v plánu odejít k 1. březnu zatím jen dva lékaři.
"Řešení krize vidíme ve vnitřních úsporách zdravotních pojišťoven, v novelizaci úhradové vyhlášky ministerstva zdravotnictví k dorovnání propadu financování regionálních nemocnic. Lépe musíme umět využívat také rezerv vybraného zdravotního pojištění," prohlásil Hašek. K součinnosti při hledání východiska vyzval také všechny nemocnice v Jihomoravském kraji, bez ohledu na jejich zřizovatele.
Hašek zároveň nařídil ustavení pracovní skupiny, která zpracuje analýzu připravenosti jednotlivých nemocnic podle skutečného stavu výpovědí lékařů k 31. prosinci 2010 a podle struktury jejich odbornosti a připraví variantní krizové scénáře.
K možné personální krizi v nemocnicích se bezpečnostní rada kraje mimořádně vrátí na přelomu ledna a února 2011, kdy projedná kompletní krizový scénář. Vedle orgánů krizového řízení se zabývají hrozícím kolapsem některých špitálů od začátku prosince také krajští radní. Hejtman absolvoval první jednání s odboráři a setkal se i s řediteli nemocnic.