"Prohlášení lékařů brněnské vojenské nemocnice mne velmi mrzí. Ukazuje se, že vládní proklamace o připravované krizové pomoci a její scénáře nemusejí platit," konstatoval Hašek. Zároveň znovu jménem všech hejtmanů požádal vládu i odboráře o dohodu. "Je to jediná bezpečná varianta pro pacienty a nejlevnější řešení pro veřejné finance," řekl.
Hejtmani podle Haška doporučují z rezerv pojišťoven uvolnit potřebné finance, urychleně přijmout novou tarifní tabulku pro všechny veřejné nemocnice a dát vládní garanci postupného řešení systémových změn ve zdravotnictví. "Takový postup jsou připraveni podpořit kraje i hejtmani," nastínil jejich šéf.
Haškovo prohlášení k možné eskalaci sporů vyplynulo z faktu, že civilní lékaři brněnské Vojenské nemocnice ve čtvrtek odmítli v případě krize nemocniční péče zaskakovat za kolegy z jiných nemocnic. Tamní lékaři ve svém prohlášení uvedli, že nemají v úmyslu nahrazovat kolegy, kteří dali výpověď, a "riskovat tak vlastní chyby kvůli přetížení a velkému množství práce". Vojenští lékaři zároveň zdůraznili, že odborářskou akci Děkujeme, odcházíme podporují.
Na zprávu o odmítnutí lékařů brněnské vojenské nemocnice nahradit odcházející nespokojené lékaře reagoval ve čtvrtek rovněž úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "Tento fakt jasně ilustruje, že vládní snaha řešit kritickou situaci ve zdravotnictví mobilizací armády je i vzhledem k omezeným kapacitám armádních lékařů zcela nefunkční a iluzorní řešení," prohlásil. Dodal, že ČSSD od začátku upozorňovala na to, že polní nemocnice, vojenské vrtulníky ani nasazení desítek vojenských lékařů nemohou plnohodnotně nahradit a zajistit kvalitní lékařskou péči tisíců odcházejících anesteziologů, gynekologů a dalších specialistů.
"Vládní snaha o nasazení armády místo maximální snahy o dohodu a zajištění plnohodnotné zdravotní péče i po 1. březnu je tak v této vážné chvíli jen dokladem naprosté improvizace a bezradnosti Nečasovy vlády," řekl Sobotka. ČSSD je podle něj přesvědčena, že je společenskou i politickou odpovědností vlády Petra Nečase, aby s nespokojenými lékaři okamžitě obnovila jednání a jejich prostřednictvím směřovaly obě strany k zajištění plnohodnotné a dostupné zdravotní péče tak, jak to občanům naší země zaručuje Ústava ČR. "V zájmu dosažení kompromisu by vláda měla promítnout částku dvou miliard korun do zvýšení tarifních platů lékařů," řekl Sobotka. Tyto peníze lze podle něj získat uvnitř systému zdravotního pojištění.
Vojenská nemocnice v Brně zaměstnává 20 lékařů-důstojníků a 58 civilních lékařů. Civilisté ve svém prohlášení napsali, že se odmítají stát jedněmi ze "spasitelů brněnského nebo jihomoravského zdravotnictví". "Vyzýváme odpovědné politiky našeho státu, aby okamžitě začali konstruktivně řešit požadavky vznesené naší odborovou centrálou a nehledali naprosto nesmyslná řešení, kterými ohrozí životy pacientů," napsali lékaři z Vojenské nemocnice.
V Jihomoravském kraji dalo až dosud výpovědi 18 procent lékařů z nemocnic; jsou mezi nimi především anesteziologové, chirurgové, traumatologové a gynekologové. Vedení krajského úřadu k tomu poznamenalo, že žádný ze špitálů nestojí před hrozbou úplného uzavření.