Pondělní předběžná dohoda se bude projednávat ve středu v Praze. Kyjovští doktoři mají před schůzkou jasno. "Budeme hlasovat proti dohodě," řekl Slanina. "Odsouhlasili jsme si, že nepůjdeme pod jistou hranici. Kvůli dohodě bychom ji těžce podkročili a to je pro nás nepřijatelné," dodal s tím, že z původních osmi až dvanácti tisíc se zvýšení platu propadlo mezi pět až osm tisíc korun.
Podle Slaniny se však lékaři v Kyjově připojí k většině. "O dalším postupu bude jednat asi 70 zástupců všech nemocnic. Jak budou hlasovat ostatní, nevím, ale všichni se budeme řídit výsledkem hlasování," řekl Slanina. Podle svých slov před hlasováním očekává bouřlivou debatu, neboť nálada mezi doktory je negativní.
Po předběžné dohodě si částečně oddechli na opačném břehu sporu. Hejtman Jihomoravského kraje a předseda Asociace krajů Michal Hašek (ČSSD) odvolal úterní jednání bezpečností rady. "Budu apelovat na lékaře, aby dohodu přijali," sdělil Hašek s tím, že nouzová opatření pro jistotu stále běží. Dodal, že pokud se ve středu lékaři s ministrem dohodnou, přípravy na nouzová opatření zastaví.
Někteří ředitelé nemocnic počítají i s doktory, kteří dali výpověď. "Všechny vezmu zpátky," řekl ředitel Úrazové nemocnice v Brně Karel Doležal.
"Musíme počkat do středy, ale pokud dohoda vyjde, můžeme se konečně věnovat normální práci," uvedl ředitel kyjovské nemocnice Josef Pejchl.
K přijímání lékařů, kteří odešli, budou opatrnější ve Fakultní nemocnici Brno. Podle jejího vedení lékaři nevhodným způsobem protlačovali své zájmy, přičemž narušili chod nemocnice.
Podle Slaniny jsou spekulace o přijetí či nepřijetí lékařů, kteří podali výpověď, jen taktikou. "Nemocnice lékaře vydírají, aby výpovědi sami stáhli," ohradil se předseda kyjovské LOK.