Hodonín, 5. března 2012 (MEDIAFAX) - Letošní rok bude pro podfinancované krajské zdravotnictví na jižní Moravě kritický. Krajským nemocnicím se totiž nedostává peněz ani na zvýšení platů lékařů, nová úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví jim pak opět nezajišťuje rovnost se státními fakultními klinikami.
Ředitel nemocnice v Hodoníně Antonín Tesařík (KDU-ČSL), který je i lidoveckým expertem na zdravotnictví, v pondělí řekl, že problémy v jihomoravském zdravotnictví se kumulují. "Za zhoršení hospodaření nemocnic může pokles úhrad od zdravotních pojišťoven, který je na osmadevadesáti procentech sumy, které pojišťovny platily před třemi lety. Současně musely nemocnice navýšit platy lékařům, kteří si je vymohli celostátní akcí Děkujeme, odcházíme," řekl Tesařík.
Výsledek kumulace obou faktorů je drtivý. Zatímco před dvěma lety vykázaly jihomoravské krajské špitály dohromady zisk ve výši 6,5 milionu korun, loni se propadly do bezmála třicetimilionové ztráty. "Výsledek hospodaření krajských nemocnic by pravděpodobně dopadl mnohem hůře, pokud by nemocnice dále neomezily prostou reprodukci majetku a nevyužily neprofinancované odpisy k riziku vyrovnání ztrátového hospodaření," řekl Tesařík.
Panující stav vede podle krajského koaličního experta na zdravotnictví k riziku dlouhodobého zadlužení regionálních nemocnic. "Zhoršuje se i stav přístrojů a zdravotnických materiálů," poznamenal Tesařík.
Krajské nemocnice navíc ekonomicky rozvrací neefektivní a netransparentní přerozdělování peněz z veřejného zdravotního pojištění. "Problém financování regionálních nemocnic stát zároveň stále více přenáší na krajské rozpočty. Ten však na ně nemá i vzhledem k hospodářskému útlumu a nižšímu výběru sdílených daní dost peněz," prohlásil ředitel hodonínské nemocnice.
Tesařík v této souvislosti upozornil na známou skutečnost, že stát prostřednictvím zdravotních pojišťoven stále proplácí za stejné lékařské výkony podstatně více peněz státním fakultním nemocnicím než krajským klinikám. "Takové poměry nepanují nikde v Evropě," poznamenal Tesařík. Pokud bude stát i nadále vůči regionálním nemocnicím postupovat stejně, ohrožuje to jejich samotnou existenci a tím podle Tesaříka i dostupnost levné zdravotní péče.
Úhradová vyhláška podle Tesaříka neumožňuje nemocnicím vynutit si od zdravotních pojišťoven vyšší zálohové platby, naopak dává možnost pojišťovnám neposkytovat žádné zálohy. "Při kombinaci všech těchto faktorů kromě jiného nemají krajské nemocnice žádné možnosti přidat na platech svým zdravotníkům, jak jim slíbil ministr Heger," přiznal Tesařík.
Lidovecký krajský zdravotnický expert se zároveň ohradil proti obecně přijímaným tezím, podle kterých má tuzemské zdravotnictví nadbytek nemocnic i akutních lůžek. "Ve srovnatelném Rakousku je 167 malých levných nemocnice do dvou set lůžek. Dohromady poskytují zdravotní péči dvaašedesáti procentům Rakušanů. U nás je podobných malých nemocnic jen pětadevadesát a dohromady se podílejí na zdravotní péči o české občany pouhými šestnácti procenty," řekl Tesařík.
V celém Rakousku pak existují pouze tři fakultní nemocnice se superspecializovanou péčí, jejich rozmístění do Vídně, Štýrského Hradce a Lince je navíc geograficky sofistikované. V Česku naopak funguje 11 fakultních nemocnic, jejichž provoz je pro státní rozpočet mnohem dražší než provoz regionálních špitálů.