Umístění: Jižní Morava Doprava Oprava dálnice D1 začíná, motoristická noční můra je tu!

Oprava dálnice D1 začíná, motoristická noční můra je tu!

dopravni zacpa-311. dubna 2013 (MEIDAFAX) - Kolony, troubení, nervózní řidiči, prostě motoristické peklo! Tak asi bude vypadat situace na naší nejvytíženější dálnici D1 několik let. Ta totiž projde generální rekonstrukcí a modernizací, která startuje na přelomu dubna a května. První se začnou modernizovat úseky mezi Lhotkou a Velkou Bíteší (153. až 162. km) a poté Větrným Jeníkovem a Jihlavou (104. až 112. km) na Vysočině.

Ve výběrových řízeních zvítězila sdružení firem OHL ŽS s Alpine Bau s cenou 597 milionů korun a konsorcium Colas CZ a Porr s cenou 649 milionů korun, v obou případech výrazně nižší, než byly odhady ŘSD. Doprava bude omezena v každém směru na dva jízdní pruhy a při přestavbách mostů přechodně dokonce na jeden pruh.

Zvažovaná celková doba modernizace se pohybuje od 5ti do 10ti let na úseku o délce 160 kilometrů. Předpokládané náklady jsou 150 milionů korun na kilometr.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chce dopravu udržet na D1. Na některých úsecích bude provoz zastaven na několik desítek minut, půjde o místo, kde stavaři budou rozebírat konstrukce mostů. Na dalších zase bude doprava svedena jen do dvou pruhů v obou směrech a bude omezena rychlost na osmdesátku. 

Nejlepší cestou, jak se vyhnout zácpám a dopravnímu kolapsu, je sledovat informace o dopravě na internetových stránkách www.dopravniinfo.cz , kde si mimo jiné můžete zdarma stáhnout aplikaci do vašeho mobilního telefonu. Ta vás bude informovat o kolonách, nehodách, uzavírkách či meteorologických výstrahách.

A jak celá modernizace bude probíhat? Postup prací je rozfázován na pět etap. První a druhá. etapa má podle plánů trvat maximálně 4 měsíce. Při ní se bude pracovat na provizorním rozšíření vozovky v jednom směru, rozšiřování mostů či vybudování inženýrských sítí. Při třetí a čtvrté etapě, každé trvající 4 měsíce, proběhne modernizace nejdříve jednoho a poté druhého jízdního pásu. Při tomto postupu výstavby se předpokládá, že dopravní omezení potrvají asi čtrnáct měsíců.

Při zimní technické přestávce bude dálnice D1 bez dopravních omezení. Po tuto dobu bude snížena rychlost.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci