Umístění: Jižní Morava Ekonomika

Na stavbu vodovodů a kanalizací vyčlenil kraj dalších 10,5 milionu korun

vodovod a kanalizaceBrno, 30. srpna 2023 - S pomocí dotačního programu v oblasti vodního hospodářství mohou obce rozšiřovat vodovodní sítě, budovat kanalizace nebo třeba čistit odpadní vody. Na svém posledním zasedání krajští radní rozhodli o navýšení finančních prostředků do tohoto programu o více než 10,5 milionu korun. Pro rok 2023 počítal dotační program se schválenou částkou 92 milionů korun pro obce, svazky obcí a zájmová sdružení obcí a svazků obcí. Prostřednictvím dotace mohou žadatelé dosáhnout podle typu konkrétního programu na podporu až 10 milionů korun.

Skupina EFG zvyšuje kapacitu vyškovské bioplynky za účelem výroby biometanu

EFG Vyškov BPS schemaVyškov, 28. srpna 2023 – Společnost Energy financial group (EFG) v srpnu zahájila plánovaný proces rozšíření a modernizace bioplynové stanice EFG Vyškov BPS. Za účelem navýšení kapacity zpracování odpadu a optimalizace provozu nové výrobny biometanu investuje skupina 200 milionů korun. Nově by kapacita stanice měla pojmout 30 tisíc tun biologicky rozložitelného odpadu ročně, a to už začátkem příštího roku, kdy je v plánu i spuštění výroby zeleného plynu.

Ve Vískách otevřou první bezobslužnou obecní prodejnu v Jihomoravském kraji

nakupni kosik obchodVísky, 22. srpna 2023 - Bezobslužný obecní obchod Vísky nahradí původní jediný obchod s potravinami. JEDNOTA, spotřební družstvo Boskovice, ukončila jeho provoz k 31. prosinci 2022. Jedná se o pilotní projekt, kdy první rok bude obec vyhodnocovat přínos bezobslužného prodeje pro zvýšení tržby a využití obchodu. Podklady budou sloužit pro znovuotevření malých vesnických obchůdků v Jihomoravském kraji. Prodejnu využívají obyvatelé obcí Vísky, Míchov a Podolí, zásobuje také základní a mateřskou školu.

MS-INVEST otevřela nové obchodní centrum v Blansku

oc blansko msinvestBlansko, 25. července 202 – Developerská společnost MS-INVEST a.s. oznámila otevření nového obchodního centra v Blansku, které se se nachází na místě bývalého zahradnictví. Na ploše více než 8 tisíc m² nabídne obyvatelům Blanska přes dvacet nových provozoven.

EG.D zrychluje připojování OZE, letis jich přibylo do sítě přes 16 500

dum strecha solarni panelBrno, 13. července 2023 – Solární boom, který v České republice od loňského roku evidujeme, zatím nepolevuje ani letos. Distribuční společnost EG.D, člen skupiny E.ON, eviduje za první pololetí letošního roku více než 19 000 žádostí o připojení solárního zdroje do sítě a zároveň zrychluje konečné připojování výroben do distribuční soustavy. Od ledna do konce června připojila více než 16 500 obnovitelných zdrojů, což je o 5 000 více než za celý minulý rok.

Jihomoravský kraj a město Brno jsou Evropským podnikatelským regionem 2024

podnikatel lide-businessBrno/Brusel, 7. července 2023 - Jihomoravský kraj a město Brno získaly prestižní ocenění European Entrepreneurial Region 2024. Staly se tak prvním nositelem tohoto titulu z České republiky. Evropský výbor regionů ocenil především dlouhodobou strategii podpory podnikání a inovací v regionu a z ní vyplývající aktuální aktivity směřující k větší odolnosti, udržitelnosti a digitalizaci firem.

McDonald’s otevřel novou pobočku ve Znojmě

mc donalds znojmo foto jiri solcZnojmo, 3. července 2023 - Koncem června se poprvé otevřely dveře nové pobočky řetězce McDonald’s ve Znojmě. Zákazníci se mohou těšit nejen na udržitelnější koncept restaurace, ale také na plnou snídaňovou a klasickou produktovou nabídku včetně služeb kavárny McCafé a obsluhy přímo u stolu. Krom příjemného posezení uvnitř na celkem 89 místech, nabídne pobočka v Dobšické ulici také 76 dalších míst na zahrádce, chybět nebude ani McDrive, digitální hry pro děti a venkovní playland.

Jihomoravský kraj rozjíždí další kolo kotlíkových dotací

drevo kotel kotlikBrno, 3. července 2023 - Až 130 tisíc korun k pořízení kotle na biomasu nebo až 180 tisíc na pořízení tepelného čerpadla. Jihomoravský kraj připravuje vyhlášení nového kola takzvaných kotlíkových dotací. Informoval o tom náměstek hejtmana Jan Zámečník. „V tomto kole máme připraveno více než 63 milionů korun. Předpokládáme, že takto vyměníme přibližně 395 nevyhovujících zdrojů vytápění. Vyhlášení krajské výzvy plánujeme na 30. června, samotný sběr žádostí se rozběhne letos 1. srpna. O dotaci budou moct zájemci žádat až do konce srpna 2024,“ uvedl podrobnosti náměstek hejtmana Jan Zámečník.

Strana 4 z 211