Umístění: Jižní Morava Ekonomika

Kraj i nadále podopruje sanaci pozemku v Drásově od toxického znečištění

olej na vode toxicke znecisteniDrásov, 12. ledna 2023 - Koncem roku 2021 zažádal městys Drásov o pokračování šetření ve věci nálezu ložiska těžkého topného oleje na pozemku v jeho katastru. Podle Drásova nebyl znám původce závadného stavu a hrozilo závažné ohrožení nebo znečištění povrchových nebo podzemních vod. K výše uvedenému byl postupně proveden předběžný průzkumu kategorie C a zpracována analýza rizik. Jihomoravský kraj má v rámci svého rozpočtu zřízený zvláštní účet, jenž je ročně doplňován do výše 10 milionů Kč. Z této položky bylo hrazeno zpracování analýzy rizik i projektové dokumentace.

Včelaři a ovocnáří se i letos dočkají podpory od kraje

vcely plastevBrno, 12. ledna 2023 - Zlepšit podmínky pro eliminaci chorob včelstev, jako je varoáza, a dosáhnout samostatnosti v zásobování kvalitním včelím voskem. To jsou některé z letošních cílů dotačního programu „Podpora včelařství v Jihomoravském kraji pro rok 2023“, který schválili krajští radní. V rozpočtu na něj kraj vyhradil téměř jeden a půl milionu korun.

Připojení fotovoltaických elektráren do sítě urychlí nový formulář EG.D

solarni elektrarna zdroj eg.dBrno, 21. prosince 2022 – Aktuální boom instalací solárních elektráren se projevuje i na distribučním území společnosti EG.D, člena skupiny E.ON v České republice. Statistiky ukazují, že jen za letošní rok eviduje společnost přes 36 000 žádostí o připojení obnovitelného zdroje do sítě, což je zhruba 1 300 % nárůst oproti situaci před dvěma lety. Obrovský zájem o připojení má samozřejmě dopad také na distribuční síť, připojovací kapacity a rychlost celého procesu připojení solární elektrárny.

Kraj podpoří malé prodejny na 48 místech jižní Moravy

lahev obchodBrno, 12. prosince 2022 - Kraj v druhém kole sběru žádostí rozdělí mezi prodejny dalších 600 tisíc korun v rámci letošního dotačního programu OBCHŮDEK 2021+. Rozhodli o tom ve středu 7. prosince na svém jednání krajští radní. „Mezi zájemce o dotaci se letos podaří rozdělit celkem na 3,8 milionu korun. Dotace tak pomůžou zachovat tyto základní služby na 48 místech v kraji. V tomto rámci nově podpoříme i dalších 6 prodejen v celkovém objemu 600 tisíc Kč. Konkrétně půjde o prodejny v Neslovicích, Mělčanech, Nížkovicích, obchůdek v Nesovicích – Letošově, Milonicích a Krásensku. Každá koruna, která přispěje k tomu, aby náš venkova byl vybaven standardními službami, je důležitá,“ řekl k rozhodnutí krajské rady náměstek hejtmana Jan Zámečník.

Jihomoravský kraj chce mít v roce 2023 rozpočet ve výši 15,8 miliardy Kč

penize rozpocet kraj jmk 2023Brno, 29. listopadu 2022 - Příjmy ve výši 14,3 miliardy a výdaje 15,8 miliardy korun. Právě takový návrh rozpočtu na rok 2023 odsouhlasili krajští radní na svém posledním jednání. Návrh krajského rozpočtu na rok 2023 je tak sestaven jako schodkový. Do zdrojů kraj zapojil 1,1 miliardy korun uspořených prostředků z minulých let a také úvěr na nákup železničních jednotek ve výši 701 milionů korun. Současně kraj počítá se splácením úvěrů od Evropské investiční banky ve výši 274 milionů korun.

Díky webovému formuláři zjistí zákazníci EG.D poruchy i odstávky dodávek elektřiny

web egdBrno, 19. listopadu 2022 – Extrémní klimatické změny, které s sebou často přináší zimní měsíce, mohou způsobit poruchy v distribuční síti a přinést problémy s dodávkami elektrické energie. Nejen v těchto situacích pomůže odběratelům online formulář Bezproudí. Zákazníci na distribučním území společnosti EG.D, člena skupiny E.ON, ho naleznou na webových stránkách egd.cz/formular-bezproudi. A díky němu rychle zjistí, proč zrovna u nich elektřina nejde. Bez volání na Nonstop linku EG.D. Novou funkci se lidé rychle naučili používat. Měsíčně se jedná o více než dva tisíce unikátních uživatelů, kteří ji využijí.

Šťastné a zadlužené. Poptávka po rizikových půjčkách v předvánočním čase roste

penize pujcka czkBrno, 9. listopadu 2022 – Češi nemají problém žít na dluh. Podle loňského průzkumu České bankovní asociace má s nějakou formou půjčky zkušenost 83 procent Čechů. Počet těch, kteří jsou ochotni si půjčit peníze v předvánočním období, roste. Podle ekonomů je zadlužování se kvůli vánočním dárkům extrémně rizikové.

Spotřeba plynu v síti EG.D klesla v říjnu o 36,2%

plyn horak sporakBrno, 9. listopadu 2022 – Nezvykle teplé počasí posledních týdnů i reálné snížení spotřeby v domácnostech a firmách stojí za meziročním říjnovým poklesem čerpání energií na distribučním území společnosti EG.D, člena skupiny E.ON. Týká se to zejména plynu, u něhož klesla spotřeba oproti loňskému říjnu o 31,6 %, vůči říjnu roku 2020 pak o 29,7 %. Mírný pokles spotřeby se dá sledovat také u elektrické energie, kdy jsou letošní čísla o 8,4 % nižší ve srovnání s říjnem 2021 a o 9,1 % ve stejném měsíci předloňského roku. Společnost EG.D distribuuje plyn v Jihočeském kraji a na Pelhřimovsku, elektrickou síť provozuje v Jihočeském a v Jihomoravském kraji, částech Zlínského a Olomouckého kraje a na Vysočině.

Strana 7 z 211