Evropská exekutiva v rámci evropského semestru posoudila český Národní program reforem a Konvergenční program a vydala několik doporučení. ČR by se dle EK by měla i nadále zaměřovat na fiskální konsolidaci. Dlouhodobá udržitelnost veřejných financí závisí na implementaci nutné důchodové reformy. Brusel se domnívá, že reforma dostatečně neřeší výzvy spojené se stárnutím populace.
ČR by „měla zavést komplexní důchodovou reformu, aby došlo k zlepšení dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí a zajištění budoucí přiměřenosti důchodů“.
Dle doporučení Komise by se úsilí mělo soustředit na zvýšení zákonného věku odchodu do důchodu více, než se plánovalo. To by se mělo opírat i o opatření na posílení zaměstnanosti starších pracovníků.
Česká vláda by měla navíc zlepšit situaci na pracovním trhu. To se týká zejména žen po mateřské, a také dlouhodobě nezaměstnaných. Pracovní trh EK vnímá jako mírně flexibilní, v současné době je ale evidentní, že jej trápí strukturální potíže. S výraznými problémy bojují české matky, které se po mateřské chtějí vrátit do práce. Za tímto vývojem stojí částečně i nízká ochota firem poskytovat částečné pracovní úvazky či nízká dostupnost zařízení pro děti.
Z tohoto důvodu by česká vláda měla zvýšit možnosti realizace lidí na pracovním trhu, a to snížením bariér pro rodiče s dětmi. K tomu by mělo dojít i navýšením dostupnosti center pro děti a rozšířením poskytování volnějších pracovních smluv.
Podle evropské exekutivy je nutné přijmout i další kroky na zlepšení kvality veřejných služeb či terciárního vzdělávání. Pozornosti by neměla uniknout ani výzva na urychlení protikorupční strategie.