Umístění: Jižní Morava Ekonomika ČR se podařilo zabránit zdražení tepla, domácnosti ušetří až tisícovku ročně

ČR se podařilo zabránit zdražení tepla, domácnosti ušetří až tisícovku ročně

penze2Praha, 16. prosince 2010 (MEDIAFAX) - České republice se podařilo dojednat změnu pravidel pro výpočet přidělených emisních povolenek, což znamená, že se teplo příští rok skokově nezdraží. Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Pavel Vlček ve čtvrtek informoval, že pro domácnosti to může znamenat roční úsporu až jeden tisíc korun.

"Centrální zásobování teplem je v České republice mnohem rozvinutější než ve většině starých členských zemí Evropské unie," vysvětlil ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS) hlavní důvody, proč Česká republika chtěla evropské návrhy upravit.

"Změna, kterou jsme na úrovni Evropské unie prosadili, je vynikající zprávou pro několik milionů lidí, které ostatně i právě teď zahřívá teplo z hnědouhelných zdrojů," dodal Kocourek.

Česká republika spolu se Slovenskem, Polskem, Maďarskem, Maltou, Litvou, Kyprem, Bulharskem a Rumunskem zablokovala návrh Evropské komise, aby se počet povolenek stanovoval zejména podle počtu plynových tepláren. Ty však používají hlavně staré členské země, zatímco nové členské země častěji používají hnědé uhlí.

Jiří Táborský

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci