Umístění: Jižní Morava Ekonomika ČSÚ: Průmyslová produkce ČR klesla v srpnu o 3,1 procenta

ČSÚ: Průmyslová produkce ČR klesla v srpnu o 3,1 procenta

faktura_v_ruce250Praha, 8. října 2012 (MEDIAFAX) - Během srpna klesla v meziročním vyjádření průmyslová výroba v České republice nečekaně o 3,1 procenta, nedosáhla tak na odhady analytiků, kteří očekávali mírný růst o 0,5 procenta. Na svých webových stránkách o tom v pondělí informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

K poklesu v tomto odvětví nejvíce přispěla výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů. Letošní srpen měl stejný počet pracovních dnů jako loňský. Dobrých výsledků naopak dosáhly segmenty výroby chemikálií, elektrických zařízení a výroba nápojů. Po očištění od sezonních vlivů byla průmyslová produkce podle údajů ČSÚ meziměsíčně nižší o 2,9 procenta.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v srpnu 2012 meziročně klesly o 0,7 procenta. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se naopak o 0,4 procenta zvýšily. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách však o 1,8 procenta klesly

Rovněž hodnota nových zakázek v srpnu 2012 ve vybraných odvětvích meziročně klesla (o1,4 procenta). Nové zakázky ze zahraničí se snížily o 0,5 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o tři procenta.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v srpnu 2012 meziročně snížil o jedno procento. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců během sledovaného období meziročně vzrostla na 25 743 korun, tedy o tři procenta.

Průmyslová produkce podle údajů zveřejněných Eurostatem v červenci 2012 v EU27 meziročně klesla po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o 1,5 procenta. Údaje za srpen 2012 Eurostat zveřejní 12. 10. 2012.

Český statistický úřad zabezpečuje získávání a zpracování údajů pro statistické účely a poskytuje statistické informace státním orgánům, orgánům územní samosprávy, veřejnosti a do zahraničí. Stanovuje rovněž metodiku statistických zjišťování a jejich zpracování.

Jan Soukup

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci