Umístění: Jižní Morava Ekonomika Inflace zpomalila na 1,7 procenta, nejvíc zdražily potraviny

Inflace zpomalila na 1,7 procenta, nejvíc zdražily potraviny

graf-pero2-25011. března 2013 (MEDIAFAX) - Z hlediska meziročního srovnání zpomalilo tempo růstu spotřebitelských cen na 1,7 procenta z lednových 1,9 procenta, dražší byly zejména potraviny, naopak levnější služby za telekomunikaci. Meziměsíčně zrychlila inflace o 0,1 procenta, uvedl v pondělí Český statistický úřad.

Přestože byly vloni potraviny o poznání levnější než letos, tempo jejich zdražování kleslo. Pomaleji rostly například ceny chleba, ryb, vajec a zeleniny. Proti tomu nejvíce vzrostly ceny mouky, vepřového masa a brambor. V oddíle stravování a ubytování zpomalil především růst cen jídel ve veřejném stravování na 2,7 procenta (z 3,2 procenta v lednu).

Rozhodující vliv na výši celkové meziroční hladiny spotřebitelských cen měly také ceny v oddíle bydlení. Čisté nájemné vzrostlo o 2,9 procenta. Přitom vodné o 6,7 procenta, stočné o 7,2 procenta, ceny zemního plynu o 2,1 procenta, elektřiny o 3,3 procenta a za teplo a teplou vodu jsme si připlatili o 4,5 procenta více.

Naopak na snižování meziročních cen působily zejména ceny v oddíle pošty a telekomunikace vlivem nižších cen mobilních telefonů a zlevňování telefonických a telefaxových služeb. Klesly rovněž ceny obuvi, oděvů, ale také osobních automobilů.

"Vývoj cen je tak nadále umírněný. Slabá spotřebitelská poptávka ceny vzhůru netáhne, a naopak nutí obchodníky držet ceny nízko, či je přilákat slevovými akcemi. Ani v příštích měsících by vývoj neměl vzbuzovat obavy a centrální bance i nadále umožní držet úrokové sazby na současných nízkých úrovních," zakončil analytik skupiny Citfin Jiří Šimek.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci