Umístění: Jižní Morava Ekonomika Lesensky.cz: Příčinou úpadků cestovek jsou nedostatečné finanční rezervy

Lesensky.cz: Příčinou úpadků cestovek jsou nedostatečné finanční rezervy

letadlo-2Praha, 23. července 2012 (MEDIAFAX) - Za letošními krachy cestovních kanceláří (CK) stojí jejich nedostatečné finanční rezervy. V pondělí o tom v návaznosti na krach CK Dolce vita informoval server Lesensky.cz s tím, že se ve všech šesti případech úpadků jednalo o menší cestovní kanceláře s krátkou historií.
 

„V poslední době se dostaly do insolvence pouze cestovní kanceláře bez historie prodeje zájezdů, podnikající v cestovním ruchu velmi krátkou dobu, tedy bez nutných zkušeností a rezervního kapitálu,“ uvedla Kateřina Petříčková, tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. „V případě úpadku cestovní kanceláře je zákonem stanovena vysoká ochrana spotřebitele. Česká republika se řadí mezi země Evropské unie s vůbec nejvyšší ochranou spotřebitele proti úpadku cestovní kanceláře,“ dodala Petříčková.

V současné době připravuje ministerstvo pro místní rozvoj v souvislosti s krachy cestovních kanceláří novelu zákona o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu. Cílem novely je lépe specifikovat povinnosti cestovních kanceláří a pojišťoven. V budoucnu by tak nemělo docházet k nejasným situacím při vyplácení pojistného plnění z povinného pojištění proti úpadku cestovních kanceláří.

„Předpokládaná platnost novely zákona o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu je od ledna 2013. Hlavním účelem připravované novely je zvýšení ochrany spotřebitele a zlepšení jeho informovanosti,“ vysvětlila Jana Jabůrková, ředitelka odboru komunikace Ministerstva pro místní rozvoj ČR. „Novela má za cíl zajistit transparentnost v účtování cestovních kanceláří o zájezdech a zpřesnit podmínky plnění pojišťoven vůči klientům,“ vysvětlila Jabůrková.

Po krachu společností RedgreenTours, Globaltour, BG Travel, Majestic Travel, Asteri Tour a CK Filip v pondělí ukončila činnost další cestovní kancelář. Z důvodu platební neschopnosti není společnost Dolce vita schopna zajistit realizaci zájezdů s odletem od 23. července 2012. Cestovní kancelář Dolce vita se specializovala na prodej leteckých zájezdů do Tuniska, Turecka, Egypta a Řecka. V nabídce měla rovněž pobyty do Spojených arabských emirátů a na ostrovy Malta a Kypr.

Jan Soukup

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci