Umístění: Jižní Morava Ekonomika Nekalé půjčky a lichvářské praktiky mají novou překážku, prošel zákon, který chrání zadlužené lidi

Nekalé půjčky a lichvářské praktiky mají novou překážku, prošel zákon, který chrání zadlužené lidi

31. ledna 2013 (MEDIAFAX) - Počet exekucí v České republice pořád roste a těžko najít rodinu, která by neměla aspoň jednu půjčku. Toho využívají nejrůznější pofiderní společnosti bez bankovní licence: nezjišťují, jestli má člověk půjčené peníze z čeho splácet, naopak počítají s tím, že to nedokáže, a ony mu pak seberou i střechu nad hlavou.

Penize-predrazeno250

 

 Případ z praxe ve čtvrtek zmínila senátorka Marta Bajerová (KSČM). "V mém obvodu jsou nesplacené úroky a exekuce velmi vážným problémem. Můj úřad teď řeší případ muže ze Znojemska. V databázi dlužníků si ho našla nebankovní společnost, nabídla mu, že mu sjedná další hypotéku a dá překlenovací úvěr jištěný domem. Jistě víte, jak to dopadlo. Pán o dům přišel, v dražbě ho koupil majitel té nebankovní firmy a obratem prodal. Policie to odložila, že takových podání má více, ale nikdy neshledala trestný čin. A ta firma takto zničila mnoho lidí," popsala typický příběh.

Zlepšení a větší ochranu spotřebitelů má zajistit nový zákon, který teď míří na Hrad pro prezidentský podpis. Nebankovní společnosti budou povinné zjistit, zda je žadatel o úvěr schopný ho splácet. Pokud tak neučiní, bude smlouva neplatná.

Stanovuje se také rozumná výše jistiny: to znamená, že kvůli půjčeným pěti tisícům vám nemůže věřitel sebrat domov. „Nebude se stávat, že jste si vzal úvěr na dvacet tisíc, přijdete o rodinný dům, výše jistiny musí odpovídat výši úvěru,“ vysvětlil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Odzvonilo také telefonním číslům začínajícím na devítku. Jedná se o placené linky, kam lidé volají, aby si úvěr domluvili. Operátoři s nimi většinou důkladně diskutují, všemožně je přepojují a spotřebitel nakonec zjistí, že ho hovor stál stovky i tisíce korun. „Nemůže se dít, že protelefonujete víc, než jste si chtěli půjčit,“ dodal Kalousek.

Zprostředkovatelé půjček budou muset mít s žadatelem písemnou smlouvu, kde musí jasně zaznít, za jakých podmínek lze od kontraktu ustoupit a jaká má být odměna pro zprostředkovatele. Ten bude muset také písemně doložit, že práci skutečně odvedl. „Lidé v zoufalejší situaci shání peníze na všech stranách a pak přijde šest zprostředkovatelů a chtějí odměnu,“ ozřejmil Kalousek důvody úpravy. Když se nebudou novodobí lichváři zákonem řídit, koledují si o pokuty. A pěkně vysoké, sankce mohou dosáhnout až dvaceti milionů korun.

Ministr financí dodal, že cílem novely je zamezení neférovým praktikám, ale stát v tomto případě nemůže udělat za spotřebitele všechno. "Nic neochrání člověka před vlastní nezodpovědností, základem je zodpovědnost a minimální finanční gramotnost. Musím umět posoudit, zda se sjednáním úvěru nedostanu do závažné sociální situace, co znamená tříprocentní úročení," ozřejmil Kalousek. Resort za tím účelem pořádá vzdělávací aktivity.
 


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci