"Za nejvhodnější princip státního penzijního systému respondenti považují situaci, kdy by stát vedle průběžného pilíře motivoval k nepovinnému spoření v pilíři soukromém," stojí ve výsledcích průzkumu. Kladně se pro tuto možnost vyjádřilo přes 80 procent respondentů.
Naopak nesouhlas vyvolala možnost povinného spoření. S takovým modelem by souhlasilo necelých 45 procent dotázaných. Nejnižší popularitě se těší možnost zrušení penzijního systému, kterou by preferovalo necelých pět procent dotázaných.
Jednoznačná shoda nepanuje v očekávání výsledné podoby penzijní reformy. Nejčastěji se objevil názor, že budou schválené buď nesnížené odvody do veřejného pilíře s dobrovolnými odvody z příjmů se státní podporou do soukromého pilíře, nebo snížené odvody do veřejného pilíře a povinné odvody do soukromého pilíře.
Průzkum se týkal i budoucnosti eura. Necelých 40 procent dotázaných se domnívá, že eurozóna zůstane zachována a bude přijímat nové členy. Zánik společné evropské měny předvídá jen necelých 10 procent respondentů.
Necelých 40 procent dotázaných se domnívá, že současná vláda v horizontu dalších tří let nestanoví datum přijetí společné evropské měny. Naprosté minimum soudí, že vláda na základě požadavku prezidenta Václava Klause vyjedná pro ČR výjimku z přijetí eura.
Česká republika by euro podle odborníků přijmout měla, ale až později. Většina dotázaných odpověděla, že euro bychom měli přijmout až kolem roku 2020. Zhruba 20 procent dotázaných přijetí eura jednoznačně odmítlo.
Zároveň ovšem odborníci nedoporučují spoření na důchod v eurech. Přes 40 procent dotázaných lidem tuto variantu nedoporučilo. Naopak doporučení tohoto postupu přišlo od asi 30 procent dotázaných.
Elektronického průzkumu se zúčastnilo celkem 1 838 respondentů z 8 033 oslovených z řad nositelů a kandidátů titulu CFA, vedoucích pracovníků zemských ředitelství OVB Allfinanz, poslanců a senátorů, významných manažerů a čtenářů elektronického bulletinu FS Final Word.